bookwyrm - en to fr translation catalogue (1705 entries)

en: One Day
fr: Un jour

en: One Week
fr: Une semaine

en: One Month
fr: Un mois

en: Does Not Expire
fr: Sans expiration

en: Unlimited
fr: Sans limite

en: Readwise access token
fr: Jeton d'accès Readwise

en: Remove saved Readwise access token
fr: Supprimer le jeton d'accès Readwise enregistré

en: A Readwise access token is saved. Leave this blank to keep it.
fr: Un jeton d'accès Readwise est enregistré. Laissez ce champ vide pour le conserver.

en: Incorrect password
fr: Mot de passe incorrect

en: Password does not match
fr: Le mot de passe ne correspond pas

en: Incorrect Password
fr: Mot de passe incorrect

en: Reading finish date cannot be before start date.
fr: La date de fin de lecture ne peut pas être antérieure à la date de début.

en: Reading stopped date cannot be before start date.
fr: La date d’arrêt de lecture ne peut pas être antérieure à la date de début.

en: Reading stopped date cannot be in the future.
fr: La date d’arrêt de lecture ne peut pas être dans le futur.

en: Reading finished date cannot be in the future.
fr: La date de fin de lecture ne peut pas être dans le futur.

en: Username or password are incorrect
fr: Identifiant ou mot de passe incorrect

en: User with this username already exists
fr: Un compte du même nom existe déjà

en: A user with this email already exists.
fr: Cet email est déjà associé à un compte.

en: This email address cannot be registered.
fr: Cette adresse de courriel ne peut pas être enregistrée.

en: Password cannot be the same as your current password
fr: Le mot de passe ne peut être identique à votre mot de passe actuel

en: Incorrect code
fr: Code incorrect

en: This domain is blocked. Please contact your administrator if you think this is an error.
fr: Ce domaine est bloqué. Contactez l’admin de votre instance si vous pensez que c’est une erreur.

en: This link has already been added for this book. If it is not visible, the domain is still pending.
fr: Un lien similaire a déjà été ajouté pour ce livre. S’il n’est pas visible, le domaine est encore en attente.

en: List Order
fr: Ordre de la liste

en: Book Title
fr: Titre du livre

en: Rating
fr: Note

en: Sort By
fr: Trier par

en: Ascending
fr: Ordre croissant

en: Descending
fr: Ordre décroissant

en: Primary
fr: Primaire

en: Success
fr: Succès

en: Link
fr: Lien

en: Warning
fr: Avertissement

en: Automatically generated report
fr: Rapport généré automatiquement

en: Pending
fr: En attente

en: Self deletion
fr: Auto-suppression

en: Self deactivation
fr: Auto‑désactivation

en: Moderator suspension
fr: Suspension par un modérateur

en: Moderator deletion
fr: Suppression par un modérateur

en: Domain block
fr: Blocage de domaine

en: Audiobook
fr: Livre audio

en: Graphic novel
fr: Roman graphique

en: Hardcover
fr: Livre relié

en: Paperback
fr: Livre broché

en: %(value)s doesn't look like an ISBN
fr: %(value)s ne ressemble pas à un numéro ISBN

en: %(value)s doesn't have correct ISBN checksum, we expected %(check_version)s
fr: %(value)s n'a pas la somme de contrôle ISBN correcte, nous nous attendions à %(check_version)s

en: Book is already in this series
fr: Ce livre fait déjà partie de cette collection

en: Comment
fr: Commentaire

en: Review
fr: Critique

en: Quotation
fr: Citation

en: Follow
fr: S’abonner

en: Block
fr: Bloquer

en: Unknown error importing book
fr: Erreur inconnue lors de l'importation du livre

en: unauthorized
fr: non autorisé

en: Unknown error importing book status
fr: Erreur inconnue lors de l'importation du statut du livre

en: connection_error
fr: erreur de connexion

en: invalid_relationship
fr: relation invalide

en: Unkown error importing relationship
fr: Erreur inconnue lors de l'importation de la relation

en: Federated
fr: Fédéré

en: Blocked
fr: Bloqué

en: %(value)s is not a valid remote_id
fr: %(value)s n’est pas une remote_id valide.

en: %(value)s is not a valid username
fr: %(value)s n’est pas un nom de compte valide.

en: username
fr: nom du compte :

en: A user with that username already exists.
fr: Ce nom est déjà associé à un compte.

en: Unlisted
fr: Non listé

en: Followers
fr: Abonné(e)s

en: Private
fr: Privé

en: Missing
fr: Manquant

en: Wrong Path
fr: Mauvais chemin d'accès

en: Active
fr: Actif

en: Complete
fr: Terminé

en: Stopped
fr: Interrompu

en: Import stopped
fr: Import arrêté

en: Error loading book
fr: Erreur lors du chargement du livre

en: Could not find a match for book
fr: Impossible de trouver une correspondance pour le livre

en: Failed
fr: Échec

en: Free
fr: Gratuit

en: Purchasable
fr: Disponible à l’achat

en: Available for loan
fr: Disponible à l’emprunt

en: Approved
fr: Approuvé

en: Suggestions for %(title)s
fr: Suggestions pour %(title)s

en: This is the list of suggestions for <a href='%(url)s'>%(title)s</a>
fr: Voici la liste des suggestions pour <a href=“%(url)s”>%(title)s</a>

en: Resolved report
fr: Signalement résolu

en: Re-opened report
fr: Ouvrir le signalement de nouveau

en: Messaged reporter
fr: Rapporteur contacté

en: Messaged reported user
fr: Compte signalé contacté

en: Suspended user
fr: Compte suspendu

en: Un-suspended user
fr: Compte non‑suspendu

en: Changed user permission level
fr: Niveau des permissions utilisateur modifié

en: Deleted user account
fr: Compte supprimé

en: Blocked domain
fr: Domaine bloqué

en: Approved domain
fr: Domaine approuvé

en: Deleted item
fr: Item supprimé

en: Unknown
fr: Inconnu

en: %(display_name)s's status
fr: Statuts de %(display_name)s

en: %(display_name)s's comment on %(book_title)s
fr: Commentaire de %(display_name)s pour « %(book_title)s »

en: %(display_name)s's quote from %(book_title)s
fr: Citation de %(display_name)s pour « %(book_title)s »

en: %(display_name)s's review of %(book_title)s
fr: Critique de %(display_name)s pour « %(book_title)s »

en: %(display_name)s rated %(book_title)s: %(display_rating).1f star | %(display_name)s rated %(book_title)s: %(display_rating).1f stars
fr[0]: %(display_name)s a noté « %(book_title)s » : %(display_rating).1f étoile
fr[1]: %(display_name)s a noté « %(book_title)s » : %(display_rating).1f étoiles

en: Reviews
fr: Critiques

en: Comments
fr: Commentaires

en: Quotations
fr: Citations

en: Everything else
fr: Tout le reste

en: avatar for {name}
fr: avatar pour {name}

en: Home Timeline
fr: Mon fil d’actualité

en: Home
fr: Accueil

en: Books Timeline
fr: Mon fil d’actualité littéraire

en: Books
fr: Livres

en: Deutsch (German)
fr: Deutsch

en: Esperanto (Esperanto)
fr: Esperanto (Espéranto)

en: Español (Spanish)
fr: Español

en: Galego (Galician)
fr: Galego (Galicien)

en: Italiano (Italian)
fr: Italiano (Italien)

en: 한국어 (Korean)
fr: 한국어 (Coréen)

en: Suomi (Finnish)
fr: Suomi (Finnois)

en: Français (French)
fr: Français

en: Lietuvių (Lithuanian)
fr: Lietuvių (Lituanien)

en: Nederlands (Dutch)
fr: Nederlands (néerlandais)

en: Norsk (Norwegian)
fr: Norsk (Norvégien)

en: Polski (Polish)
fr: Polski (Polonais)

en: Português do Brasil (Brazilian Portuguese)
fr: Português do Brasil (Portugais brésilien)

en: Português Europeu (European Portuguese)
fr: Português Europeu (Portugais européen)

en: Română (Romanian)
fr: Română (Roumain)

en: Svenska (Swedish)
fr: Svenska (Suédois)

en: Українська (Ukrainian)
fr: Українська (Ukrainien)

en: 简体中文 (Simplified Chinese)
fr: 简化字

en: 繁體中文 (Traditional Chinese)
fr: 繁體中文 (chinois traditionnel)

en: Oh no!
fr: Oh non !

en: Permission Denied
fr: Autorisation refusée

en: You do not have permission to view this page or perform this action. Your user permission level is <code>%(level)s</code>.
fr: Vous ne disposez pas des droits d'accès pour accéder à cette page ou pour toute action. Votre niveau d'accès est :<code>%(level)s</code>.

en: If you think you should have access, please speak to your BookWyrm server administrator.
fr: Si vous pensez que vous devriez y avoir accès, veuillez vous adresser à l'administrateur de votre serveur BookWyrm.

en: Not Found
fr: Introuvable

en: The page you requested doesn't seem to exist!
fr: Il semblerait que la page que vous avez demandée n’existe pas !

en: File too large
fr: Fichier trop volumineux

en: The file you are uploading is too large.
fr: Le fichier que vous téléchargez est trop volumineux.

en: You you can try using a smaller file, or ask your BookWyrm server administrator to increase the <code>DATA_UPLOAD_MAX_MEMORY_SIZE</code> setting.
fr: Vous pouvez essayer d'utiliser un fichier plus petit, ou demander à l'administrateur de l'instance BookWyrm d'augmenter le paramètre <code>DATA_UPLOAD_MAX_MEMORY_SIZE</code>.

en: Oops!
fr: Oups !

en: Server Error
fr: Erreur côté serveur

en: Something went wrong! Sorry about that.
fr: Une erreur s’est produite ; désolé !

en: About
fr: À propos

en: Welcome to %(site_name)s!
fr: Bienvenue sur %(site_name)s !

en: %(site_name)s is part of <em>BookWyrm</em>, a network of independent, self-directed communities for readers. While you can interact seamlessly with users anywhere in the <a href="https://joinbookwyrm.com/instances/" target="_blank" rel="nofollow noopener noreferrer">BookWyrm network</a>, this community is unique.
fr: %(site_name)s est sur <em>BookWyrm</em>, un réseau de communautés indépendantes et autogérées, à destination des lecteurs. Bien que vous puissiez interagir sans limite avec n’importe quel compte dans le <a href="https://joinbookwyrm.com/instances/" target="_blank" rel="nofollow noopener noreferrer">réseau BookWyrm</a>, cette communauté est unique.

en: <a href="%(book_path)s"><em>%(title)s</em></a> is %(site_name)s's most beloved book, with an average rating of %(rating)s out of 5.
fr: <a href="%(book_path)s"><em>%(title)s</em></a> est le livre le plus aimé de %(site_name)s, avec une note moyenne de %(rating)s sur 5.

en: More %(site_name)s users want to read <a href="%(book_path)s"><em>%(title)s</em></a> than any other book.
fr: Sur %(site_name)s, c’est <a href="%(book_path)s"><em>%(title)s</em></a> que tout le monde veut lire plus que n’importe quel autre livre.

en: <a href="%(book_path)s"><em>%(title)s</em></a> has the most divisive ratings of any book on %(site_name)s.
fr: <a href="%(book_path)s"><em>%(title)s</em></a> divise les critiques plus que n’importe quel autre livre sur %(site_name)s.

en: Track your reading, talk about books, write reviews, and discover what to read next. Always ad-free, anti-corporate, and community-oriented, BookWyrm is human-scale software, designed to stay small and personal. If you have feature requests, bug reports, or grand dreams, <a href="https://joinbookwyrm.com/get-involved" target="_blank" rel="nofollow noopener noreferrer">reach out</a> and make yourself heard.
fr: Gardez trace de vos lectures, parlez de livres, écrivez des critiques et découvrez quoi lire ensuite. BookWyrm est un logiciel à taille humaine, sans publicité, anti-capitaliste et axé sur la communauté, conçu pour rester petit et personnel. Si vous avez des demandes de fonctionnalités, des rapports de bogue ou des rêves grandioses, <a href="https://joinbookwyrm.com/get-involved" target="_blank" rel="nofollow noopener noreferrer">rejoignez-nous</a> et faites-vous entendre.

en: Meet your admins
fr: Rencontrez vos admins

en: %(site_name)s's moderators and administrators keep the site up and running, enforce the <a href="%(coc_path)s">code of conduct</a>, and respond when users report spam and bad behavior.
fr: L’administration et la modération de %(site_name)s maintiennent le site opérationnel, font respecter le <a href="%(coc_path)s">code de conduite</a>, et interviennent lorsque les utilisateurs signalent du spam et des mauvais comportements.

en: Moderator
fr: Modérateur/modératrice

en: Send direct message
fr: Envoyer un message direct

en: Code of Conduct
fr: Code de conduite

en: Impressum
fr: Mentions légales

en: Active users:
fr: Comptes actifs :

en: Statuses posted:
fr: Statuts publiés :

en: Software version:
fr: Version logicielle :

en: About %(site_name)s
fr: À propos de %(site_name)s

en: Privacy Policy
fr: Politique de vie privée

en: %(year)s in the books
fr: les livres de %(year)s

en: %(year)s <em>in the books</em>
fr: <em>les livres de</em> %(year)s

en: <em>%(display_name)s’s</em> year of reading
fr: l’année de lecture de <em>%(display_name)s</em>

en: Share this page
fr: Partager cette page

en: Copy address
fr: Copier l’adresse

en: Copied!
fr: Copié !

en: Sharing status: <strong>public with key</strong>
fr: Statut de partage : <strong>public avec clé</strong>

en: The page can be seen by anyone with the complete address.
fr: La page peut être consultée par toute personne ayant l'adresse complète.

en: Make page private
fr: Rendre cette page privée

en: Sharing status: <strong>private</strong>
fr: Statut de partage : <strong>privé</strong>

en: The page is private, only you can see it.
fr: La page est privée, seulement vous pouvez la voir.

en: Make page public
fr: Rendre cette page publique

en: When you make your page private, the old key won’t give access to the page anymore. A new key will be created if the page is once again made public.
fr: Lorsque vous rendez votre page privée, l’ancienne clé ne donnera plus accès à la page. Une nouvelle clé sera créée si la page est à nouveau rendue publique.

en: Sadly %(display_name)s didn’t finish any books in %(year)s
fr: Malheureusement, %(display_name)s n’a terminé aucun livre en %(year)s

en: In %(year)s, %(display_name)s read %(books_total)s book<br />for a total of %(pages_total)s pages! | In %(year)s, %(display_name)s read %(books_total)s books<br />for a total of %(pages_total)s pages!
fr[0]: En %(year)s, %(display_name)s a lu %(books_total)s livre<br />pour un total de %(pages_total)s pages !
fr[1]: En %(year)s, %(display_name)s a lu %(books_total)s livres<br />pour un total de %(pages_total)s pages !

en: That’s great!
fr: C’est génial !

en: That makes an average of %(pages)s pages per book.
fr: Ce qui fait en moyenne %(pages)s pages par livre.

en: (No page data was available for %(no_page_number)s book) | (No page data was available for %(no_page_number)s books)
fr[0]: (Le nombre de pages n’était pas renseigné pour %(no_page_number)s livre)
fr[1]: (Le nombre de pages n’était pas renseigné pour %(no_page_number)s livres)

en: Their shortest read this year…
fr: Sa lecture la plus courte l’année…

en: by
fr: de

en: …and the longest
fr: …et sa plus longue lecture

en: %(display_name)s set a goal of reading %(goal)s book in %(year)s,<br /> and achieved %(goal_percent)s%% of that goal | %(display_name)s set a goal of reading %(goal)s books in %(year)s,<br /> and achieved %(goal_percent)s%% of that goal
fr[0]: %(display_name)s s’était fixé un objectif de lecture de %(goal)s livre en %(year)s,<br /> et a atteint %(goal_percent)s%% de cet objectif
fr[1]: %(display_name)s s’était fixé un objectif de lecture de %(goal)s livres en %(year)s,<br /> et a atteint %(goal_percent)s%% de cet objectif

en: Way to go!
fr: Bien joué !

en: %(display_name)s left %(ratings_total)s rating, <br />their average rating is %(rating_average)s | %(display_name)s left %(ratings_total)s ratings, <br />their average rating is %(rating_average)s
fr[0]: %(display_name)s a laissé %(ratings_total)s critique, <br />sa note moyenne est %(rating_average)s
fr[1]: %(display_name)s a laissé %(ratings_total)s critiques, <br />sa note moyenne est %(rating_average)s

en: Their best rated review
fr: Son avis le mieux noté

en: Their rating: <strong>%(rating)s</strong>
fr: Sa note : <strong>%(rating)s</strong>

en: All the books %(display_name)s read in %(year)s
fr: Tous les livres que %(display_name)s a lus en %(year)s

en: Edit Author
fr: Modifier l’auteur ou autrice

en: Author details
fr: Informations sur l’auteur ou l’autrice

en: Aliases:
fr: Pseudonymes :

en: Born:
fr: Naissance :

en: Died:
fr: Décès :

en: Series:
fr: Série :

en: External links
fr: Liens externes

en: View on Wikidata
fr: Voir sur Wikidata

en: Website
fr: Site Internet

en: View ISNI record
fr: Voir l’enregistrement ISNI

en: View on ISFDB
fr: Voir sur ISFDB

en: Load data
fr: Charger les données

en: View on OpenLibrary
fr: Voir sur OpenLibrary

en: View on Inventaire
fr: Voir sur Inventaire

en: View on LibraryThing
fr: Voir sur LibraryThing

en: View on Goodreads
fr: Voir sur Goodreads

en: Books by %(name)s
fr: Livres de %(name)s

en: Edit Author:
fr: Modifier l’auteur ou l’autrice :

en: Added:
fr: Ajouté :

en: Updated:
fr: Mis à jour :

en: Last edited by:
fr: Dernière modification par :

en: Metadata
fr: Métadonnées

en: Name:
fr: Nom :

en: Separate multiple values with commas.
fr: Séparez plusieurs valeurs par une virgule.

en: Bio:
fr: Bio :

en: Wikipedia link:
fr: Wikipedia :

en: Website:
fr: Site Internet :

en: Birth date:
fr: Date de naissance :

en: Death date:
fr: Date de décès :

en: Author Identifiers
fr: Identifiants de l’auteur ou autrice

en: Openlibrary key:
fr: Clé Openlibrary :

en: Inventaire ID:
fr: Identifiant Inventaire :

en: Librarything key:
fr: Clé Librarything :

en: Goodreads key:
fr: Clé Goodreads :

en: ISNI:
fr: ISNI :

en: Save
fr: Enregistrer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Loading data will connect to <strong>%(source_name)s</strong> and check for any metadata about this author which aren't present here. Existing metadata will not be overwritten.
fr: Le chargement des données se connectera à <strong>%(source_name)s</strong> et vérifiera les métadonnées de cet auteur ou autrice qui ne sont pas présentes ici. Les métadonnées existantes ne seront pas écrasées.

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Unable to connect to remote source.
fr: Impossible de se connecter au serveur distant.

en: %(count)s edition | %(count)s editions
fr[0]: %(count)s édition
fr[1]: %(count)s éditions

en: Add read dates
fr: Ajouter des dates de lecture

en: A <a href="%(book_path)s">different edition</a> of this book is on your <a href="%(shelf_path)s">%(shelf_name)s</a> shelf.
fr: Une <a href="%(book_path)s">édition différente</a> de ce livre existe sur votre étagère <a href="%(shelf_path)s">%(shelf_name)s</a>.

en: ISBN:
fr: ISBN :

en: Copy ISBN
fr: Copier l’ISBN

en: Copied ISBN!
fr: ISBN copié !

en: OCLC Number:
fr: Numéro OCLC :

en: ASIN:
fr: ASIN :

en: Audible ASIN:
fr: ASIN Audible:

en: Libris ID:
fr: ID Libris :

en: Add cover
fr: Ajouter une couverture

en: Upload cover:
fr: Charger une couverture :

en: Load cover from URL:
fr: Charger la couverture depuis une URL :

en: Add
fr: Ajouter

en: Book cover preview
fr: Aperçu de la couverture

en: Close
fr: Fermer

en: Edit "%(book_title)s"
fr: Modifier « %(book_title)s »

en: Add Book
fr: Ajouter un livre

en: Failed to save book, see errors below for more information.
fr: Impossible d’enregistrer le livre, voir les erreurs ci‑dessous pour plus d’informations.

en: Confirm Book Info
fr: Confirmer les informations de ce livre

en: Is "%(name)s" one of these authors?
fr: Est-ce que "%(name)s" fait partie de ces auteurs ou autrices ?

en: Author of <em>%(book_title)s</em>
fr: Auteur·ice de <em>%(book_title)s</em>

en: Author of <em>%(alt_title)s</em>
fr: Auteur·ice de <em>%(alt_title)s</em>

en: Find more information at isni.org
fr: Trouver plus d’informations sur isni.org

en: This is a new author
fr: Il s’agit d’un nouvel auteur ou d’une nouvelle autrice.

en: Creating a new author: %(name)s
fr: Création d’un nouvel auteur/autrice : %(name)s

en: Is this an edition of an existing work?
fr: Est‑ce l’édition d’un ouvrage existant ?

en: This is a new work
fr: Il s’agit d’un nouvel ouvrage.

en: Are you sure this is a new series? The following series have similar names and a matching author.
fr: Êtes-vous sûr qu'il s'agit d'une nouvelle série ? Les séries suivantes ont des titres similaires et le même auteur.

en: Is this book part of one of these series?
fr: Ce livre fait-il partie d'une de ces séries ?

en: This is a new series
fr: Il s'agit d'une nouvelle série

en: Creating a new series
fr: Créer une nouvelle série

en: Back
fr: Retour

en: Title:
fr: Titre :

en: Sort Title:
fr: Titre de tri :

en: Subtitle:
fr: Sous‑titre :

en: Description:
fr: Description :

en: Languages:
fr: Langues :

en: Subjects:
fr: Sujets :

en: Add subject
fr: Ajouter un sujet

en: Remove subject
fr: Retirer le sujet

en: Add Another Subject
fr: Ajouter un autre sujet

en: Series
fr: Série

en: Edit Series
fr: Modifier la série

en: To edit details of a series itself, click the series name
fr: Pour modifier les détails d'une série, cliquez sur le nom de celle-ci

en: Position:
fr: Emplacement :

en: Remove this book from <em>%(series_name)s</em>
fr: Supprimer ce livre de <em>%(series_name)s</em>

en: Add Series
fr: Ajouter une série

en: Series name:
fr: Titre de la série :

en: Series position:
fr: Position dans la série :

en: This field was previously called "Series number"
fr: Ce champ s'appelait auparavant « Numéro de série »

en: Publisher:
fr: Éditeur :

en: First published date:
fr: Première date de parution :

en: Published date:
fr: Date de parution :

en: Authors
fr: Auteurs ou autrices

en: Remove %(name)s
fr: Retirer %(name)s

en: Author page for %(name)s
fr: Page de %(name)s

en: Add Authors:
fr: Ajouter des auteurs ou autrices :

en: Add Author
fr: Ajouter un auteur ou une autrice

en: Jane Doe
fr: Camille Dupont

en: Add Another Author
fr: Ajouter un autre auteur ou autrice

en: Cover
fr: Couverture

en: Physical Properties
fr: Propriétés physiques

en: Format:
fr: Format :

en: Format details:
fr: Détails du format :

en: Pages:
fr: Pages :

en: Book Identifiers
fr: Identifiants du livre

en: ISBN 13:
fr: ISBN 13 :

en: ISBN 10:
fr: ISBN 10 :

en: Openlibrary ID:
fr: Identifiant Openlibrary :

en: Edit "%(title)s"
fr: Modifier « %(title)s »

en: Edit "%(name)s"
fr: Modifier « %(name)s »

en: Name
fr: Nom

en: Alternative names
fr: Autre nom

en: Add Alternative name:
fr: Ajouter un autre nom :

en: Add an Alternative name
fr: Ajouter un autre nom

en: Wikidata ID:
fr: ID Wikidata :

en: Editions of %(book_title)s
fr: Éditions de %(book_title)s

en: Editions of <a href="%(work_path)s"><i>%(work_title)s</i></a>
fr: Éditions de <a href="%(work_path)s"><i>%(work_title)s</i></a>

en: Can't find the edition you're looking for?
fr: Vous ne trouvez pas l’édition que vous cherchez ?

en: Add another edition
fr: Ajouter une nouvelle édition

en: Any
fr: Tou(te)s

en: Language:
fr: Langue :

en: Search editions
fr: Rechercher des éditions

en: Add file link
fr: Ajouter un lien vers un fichier

en: Links from unknown domains will need to be approved by a moderator before they are added.
fr: Les liens vers des domaines inconnus devront être approuvés par l’équipe de modération avant d’être ajoutés.

en: URL:
fr: URL :

en: File type:
fr: Type de fichier :

en: Availability:
fr: Disponibilité :

en: Edit links
fr: Modifier les liens

en: Links for "<em>%(title)s</em>"
fr: Liens pour “<em>%(title)s</em>”

en: Added by
fr: Ajouté par

en: Filetype
fr: Type de fichier

en: Domain
fr: Domaine

en: Status
fr: Statut

en: Availability
fr: Disponibilité

en: Unknown user
fr: Compte inconnu

en: Report spam
fr: Signaler un spam

en: No links available for this book.
fr: Aucun lien disponible pour ce livre.

en: Add link to file
fr: Ajouter un lien vers un fichier

en: File Links
fr: Liens vers un fichier

en: Get a copy
fr: Obtenir une copie

en: No links available
fr: Aucun lien disponible

en: Leaving BookWyrm
fr: Vous quittez BookWyrm

en: This link is taking you to: <code>%(link_url)s</code>.<br> Is that where you'd like to go?
fr: Ce lien vous amène à <code>%(link_url)s</code>.<br>Est‑ce là que vous souhaitez aller ?

en: Continue
fr: Continuer

en: %(format)s, %(pages)s pages
fr: %(format)s, %(pages)s pages

en: %(languages)s language
fr: Langue : %(languages)s

en: Published %(date)s by %(publisher)s.
fr: Publié %(date)s par %(publisher)s.

en: Published by %(publisher)s.
fr: Publié par %(publisher)s.

en: Published %(date)s
fr: Publié %(date)s

en: rated it
fr: l’a noté

en: Click to add cover
fr: Cliquez pour ajouter une couverture

en: Failed to load cover
fr: La couverture n’a pu être chargée

en: Click to enlarge
fr: Cliquez pour élargir

en: (%(review_count)s review) | (%(review_count)s reviews)
fr[0]: (%(review_count)s critique)
fr[1]: (%(review_count)s critiques)

en: Add Description
fr: Ajouter une description

en: Lists
fr: Listes

en: Add to list
fr: Ajouter à la liste

en: Create new list...
fr: Créer une liste...

en: View on Finna
fr: Voir sur Finna

en: View on Libris
fr: Voir sur Libris

en: Add your thoughts
fr: Postez un avis, un commentaire ou une citation

en: Your reviews
fr: Vos critiques

en: Your comments
fr: Vos commentaires

en: Your quotes
fr: Vos citations

en: Subjects
fr: Sujets

en: Places
fr: Lieux

en: This book might be part of the <em>%(series)s</em> series.
fr: Ce livre fait peut-être partie de la série <em>%(series)s</em>.

en: Edit it to confirm.
fr: Modifiez-le pour confirmer.

en: Book <span itemprop="position">%(number)s</span> in <em><a href="%(path)s">%(title)s</a></em>
fr: Livre <span itemprop="position">%(number)s</span> sur <em><a href="%(path)s">%(title)s</a></em>

en: Part of <em><a href="%(path)s">%(title)s</a></em>
fr: Extrait de <em><a href="%(path)s">%(title)s</a></em>

en: Edit Book
fr: Modifier le livre

en: Book %(series_number)s
fr: Livre %(series_number)s

en: %(user_link)s says:
fr: %(user_link)s dit :

en: %(user_link)s recommends:
fr: %(user_link)s recommande :

en: Endorse this suggestion
fr: Soutenir cette suggestion

en: Endorsements
fr: Recommandations

en: Readers also recommend:
fr: Les lecteurs recommandent également :

en: View all suggestions
fr: Voir toutes les suggestions

en: Have a recommendation for someone who liked this book?
fr: Vous avez une recommandation à faire à quelqu'un qui a aimé ce livre ?

en: Add suggestion
fr: Ajouter une suggestion

en: Load books
fr: Charger des livres

en: Add suggestions
fr: Ajouter des suggestions

en: Loading data will connect to <strong>%(source_name)s</strong> and check for any metadata about this book which aren't present here. Existing metadata will not be overwritten.
fr: Le chargement des données se connectera à <strong>%(source_name)s</strong> et vérifiera les métadonnées de ce livre qui ne sont pas présentes ici. Les métadonnées existantes ne seront pas écrasées.

en: Show more
fr: Déplier

en: Edit review
fr: Modifier l'avis

en: Edit quote
fr: Modifier la citation

en: Edit comment
fr: Modifier le commentaire

en: Edit status
fr: Modifier le statut

en: Confirm email
fr: Confirmation de l’email

en: Confirm your email address
fr: Veuillez confirmer votre adresse email

en: A confirmation code has been sent to the email address you used to register your account.
fr: Un code de confirmation a été envoyé à l’adresse email rattachée à votre compte.

en: Sorry! We couldn't find that code.
fr: Pardon ! Nous ne reconnaissons pas ce code.

en: Confirmation code:
fr: Code de confirmation :

en: Submit
fr: Valider

en: Can't find your code?
fr: Vous ne trouvez pas votre code ?

en: Resend confirmation link
fr: Envoyer le lien de confirmation de nouveau

en: Email address:
fr: Adresse email :

en: Resend link
fr: Envoyer le lien de nouveau

en: Community
fr: Communauté

en: Local users
fr: Comptes locaux

en: Federated community
fr: Communauté fédérée

en: Directory
fr: Répertoire

en: Make your profile discoverable to other BookWyrm users.
fr: Autoriser d’autres utilisateurs ou utilisatrices de BookWyrm à découvrir votre profil.

en: Join Directory
fr: Rejoindre l’annuaire

en: You can opt-out at any time in your <a href="%(path)s">profile settings.</a>
fr: Vous pouvez décider de ne plus y figurer à n’importe quel moment depuis vos <a href="%(path)s">paramètres de profil.</a>

en: Dismiss message
fr: Fermer le message

en: Order by
fr: Trier par

en: Recently active
fr: Actif récemment

en: Suggested
fr: Suggéré

en: Locked account
fr: Compte verrouillé

en: follower you follow | followers you follow
fr[0]: compte que vous suivez
fr[1]: comptes que vous suivez

en: book on your shelves | books on your shelves
fr[0]: livre sur vos étagères
fr[1]: livres sur vos étagères

en: posts
fr: publications

en: last active
fr: dernière activité

en: Relationship
fr: Type de relation

en: Following users
fr: Comptes suivis

en: Not following users
fr: Comptes non suivis

en: User type
fr: Type de compte

en: BookWyrm users
fr: Comptes BookWyrm

en: All known users
fr: Tous les comptes connus

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> wants to read <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
fr: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> veut lire <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> finished reading <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
fr: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> a terminé <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> started reading <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
fr: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> a commencé <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> stopped reading <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
fr: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> a arrêté de lire <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> rated <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
fr: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> a noté <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> reviewed <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
fr: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> a critiqué <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> commented on <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
fr: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> a commenté <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> quoted <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
fr: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> a cité un passage de <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: Discover
fr: Découvrir

en: See what's new in the local %(site_name)s community
fr: Voir les nouveautés de la communauté locale %(site_name)s

en: View status
fr: Afficher le statut

en: One last step before you join %(site_name)s! Please confirm your email address by clicking the link below:
fr: Une dernière petite étape avant de rejoindre %(site_name)s ! Veuillez confirmer votre adresse email en cliquant le lien ci‑dessous :

en: Confirm Email
fr: Confirmation de l’email

en: Or enter the code "<code>%(confirmation_code)s</code>" at login.
fr: Ou entrez le code "<code>%(confirmation_code)s</code>" à la connexion.

en: Please confirm your email
fr: Veuillez confirmer votre adresse email

en: Or enter the code "%(confirmation_code)s" at login.
fr: Ou entrez le code "%(confirmation_code)s" à la connexion.

en: Hi there,
fr: Bien le bonjour,

en: BookWyrm hosted on <a style="color: #3273dc;" href="%(base_url)s">%(site_name)s</a>
fr: BookWyrm hébergé sur <a style="color: #3273dc;" href="%(base_url)s">%(site_name)s</a>

en: Email preference
fr: Paramètres d’email

en: You're invited to join %(site_name)s!
fr: Vous avez reçu une invitation à rejoindre %(site_name)s !

en: Join Now
fr: S’enregistrer maintenant

en: Learn more <a href="%(base_url)s%(about_path)s">about %(site_name)s</a>.
fr: En savoir plus <a href="%(base_url)s%(about_path)s"> à propos de %(site_name)s</a>.

en: You're invited to join %(site_name)s! Click the link below to create an account.
fr: Vous avez reçu une invitation à rejoindre %(site_name)s ! Cliquez le lien suivant pour créer un compte.

en: Learn more about %(site_name)s:
fr: En savoir plus sur %(site_name)s :

en: @%(reporter)s has flagged a link domain for moderation.
fr: @%(reporter)s a signalé le domaine d’un lien pour modération.

en: @%(reporter)s has flagged behavior by @%(reportee)s for moderation.
fr: @%(reporter)s a signalé un comportement de @%(reportee)s pour modération.

en: View report
fr: Voir le signalement

en: New report for %(site_name)s
fr: Nouveau signalement pour %(site_name)s

en: You requested to reset your %(site_name)s password. Click the link below to set a new password and log in to your account.
fr: Une demande de réinitialisation de votre mot de passe sur <i>%(site_name)s</i> a été initialisée. Cliquez le lien suivant pour définir un nouveau mot de passe et vous connecter à votre compte.

en: Reset Password
fr: Changez le mot de passe

en: If you didn't request to reset your password, you can ignore this email.
fr: Si vous n’avez pas demandé la réinitialisation de votre mot de passe, vous pouvez ignorer cet email.

en: Reset your %(site_name)s password
fr: Réinitialiser votre mot de passe sur %(site_name)s

en: This is a test email.
fr: Ceci est un e-mail de test.

en: Test email
fr: E-mail de test

en: %(site_name)s home page
fr: %(site_name)s page d’accueil

en: Contact site admin
fr: Contacter l’administrateur du site

en: Join BookWyrm
fr: Rejoindre BookWyrm

en: Direct Messages with <a href="%(path)s">%(username)s</a>
fr: Messages directs avec <a href="%(path)s">%(username)s</a>

en: Direct Messages
fr: Messages directs

en: All messages
fr: Tous les messages

en: You have no messages right now.
fr: Vous n’avez aucun message pour l’instant.

en: There aren't any activities right now! Try following a user to get started
fr: Aucune activité pour l’instant ! Abonnez‑vous à quelqu’un pour commencer

en: Alternatively, you can try enabling more status types
fr: Sinon, vous pouvez essayer d’activer plus de types de statuts

en: %(year)s Reading Goal
fr: Défi lecture pour %(year)s

en: You can set or change your reading goal any time from your <a href="%(path)s">profile page</a>
fr: Vous pouvez définir ou changer votre défi lecture à n’importe quel moment depuis votre <a href="%(path)s">profil</a>

en: Updates
fr: Mises à jour

en: Your Books
fr: Vos Livres

en: There are no books here right now! Try searching for a book to get started
fr: Aucun livre ici pour l’instant ! Cherchez un livre pour commencer

en: Do you have book data from another service like GoodReads?
fr: Avez-vous des données de livres d’un autre service tel que GoodReads ?

en: Import your reading history
fr: Importez votre historique de lecture

en: Who to follow
fr: À qui s’abonner

en: Don't show suggested users
fr: Ne pas afficher les utilisateurs suggérés

en: View directory
fr: Voir l’annuaire

en: The end of the year is the best moment to take stock of all the books read during the last 12 months. How many pages have you read? Which book is your best-rated of the year? We compiled these stats, and more!
fr: La fin de l'année est le meilleur moment pour faire le point sur tous les livres lus au cours des 12 derniers mois. Combien de pages avez-vous lues ? Quel est votre livre le mieux noté de l'année ? Nous avons compilé ces statistiques, et plus encore !

en: Discover your stats for %(year)s!
fr: Découvrez vos stats pour %(year)s !

en: Have you read %(book_title)s?
fr: Avez‑vous lu « <em>%(book_title)s</em> » ?

en: Add to your books
fr: Ajouter à vos livres

en: To Read
fr: À lire

en: Currently Reading
fr: Lectures en cours

en: Read
fr: Lu

en: Stopped Reading
fr: Lecture interrompue

en: What are you reading?
fr: Que lisez‑vous ?

en: Search for a book
fr: Chercher un livre

en: No books found for "%(query)s"
fr: Aucun livre trouvé pour « %(query)s »

en: You can add books when you start using %(site_name)s.
fr: Vous pourrez ajouter des livres lorsque vous commencerez à utiliser %(site_name)s.

en: Search
fr: Chercher

en: Suggested Books
fr: Suggérer des livres

en: Search results
fr: Résultats de la recherche

en: Popular on %(site_name)s
fr: Populaire sur %(site_name)s

en: No books found
fr: Aucun livre trouvé

en: Save &amp; continue
fr: Enregistrer &amp; continuer

en: Welcome
fr: Bienvenue

en: These are some first steps to get you started.
fr: Voici quelques étapes pour commencer votre profil.

en: Create your profile
fr: Créez votre profil

en: Add books
fr: Ajoutez des livres

en: Find friends
fr: Établissez des contacts

en: Skip this step
fr: Passer cette étape

en: Finish
fr: Terminer

en: Display name:
fr: Nom affiché :

en: Summary:
fr: Résumé :

en: A little bit about you
fr: Parlez‑nous de vous

en: Avatar:
fr: Avatar :

en: Manually approve followers:
fr: Autoriser les abonnements manuellement :

en: Show this account in suggested users:
fr: Afficher ce compte dans ceux suggérés :

en: Your account will show up in the directory, and may be recommended to other BookWyrm users.
fr: Votre compte sera listé dans le répertoire et pourra être recommandé à d’autres utilisateurs ou utilisatrices de BookWyrm.

en: You can follow users on other BookWyrm instances and federated services like Mastodon.
fr: Vous pouvez suivre des utilisateur⋅ices d’autres instances BookWyrm et de services fédérés tels que Mastodon.

en: You can follow other users on this BookWyrm instance.
fr: Vous pouvez suivre d'autres utilisateurs sur cette instance de BookWyrm.

en: Search for a user
fr: Chercher un compte

en: No users found for "%(query)s"
fr: Aucun compte trouvé pour « %(query)s »

en: Create group
fr: Créer un groupe

en: Managed by <a href="%(path)s">%(username)s</a>
fr: Géré par <a href="%(path)s">%(username)s</a>

en: Delete this group?
fr: Supprimer ce groupe ?

en: This action cannot be un-done
fr: Cette action ne peut pas être annulée

en: Delete
fr: Supprimer

en: Edit Group
fr: Modifier le Groupe

en: Group Name:
fr: Nom du groupe :

en: Group Description:
fr: Description du groupe :

en: Delete group
fr: Supprimer le groupe

en: Members of this group can create group-curated lists.
fr: Les membres de ce groupe peuvent créer des listes gérées par le groupe.

en: Create List
fr: Créer une liste

en: This group has no lists
fr: Ce groupe n'a pas de liste

en: Edit group
fr: Modifier le groupe

en: Group Members
fr: Membres du groupe

en: Search to add a user
fr: Chercher et ajouter un·e utilisateur·rice

en: Leave group
fr: Quitter le groupe

en: Follows you
fr: Vous suit

en: Add new members!
fr: Ajouter de nouveaux membres !

en: %(mutuals)s follower you follow | %(mutuals)s followers you follow
fr[0]: %(mutuals)s abonné(e) que vous suivez
fr[1]: %(mutuals)s abonné(e)s que vous suivez

en: %(shared_books)s book on your shelves | %(shared_books)s books on your shelves
fr[0]: %(shared_books)s livre sur vos étagères
fr[1]: %(shared_books)s livres sur vos étagères

en: No potential members found for "%(user_query)s"
fr: Aucun membre potentiel trouvé pour "%(user_query)s"

en: Manager
fr: Responsable

en: No groups found.
fr: Aucun groupe trouvé.

en: This is home page of a book. Let's see what you can do while you're here!
fr: Voici la page d’accueil d’un livre. Voyons ce que vous pouvez faire depuis cette page !

en: Book page
fr: Page du livre

en: End Tour
fr: Terminer la visite

en: Next
fr: Suivante

en: This is where you can set a reading status for this book. You can press the button to move to the next stage, or use the drop down button to select the reading status you want to set.
fr: C'est ici que vous pouvez définir un statut de lecture pour ce livre. Vous pouvez appuyer sur le bouton pour passer à l'étape suivante, ou utilisez le bouton déroulant pour sélectionner le statut de lecture que vous souhaitez définir.

en: Reading status
fr: Statut de lecture

en: You can also manually add reading dates here. Unlike changing the reading status using the previous method, adding dates manually will not automatically add them to your <strong>Read</strong> or <strong>Reading</strong> shelves.
fr: Vous pouvez également ajouter manuellement des dates de lecture. Contrairement à la modification du statut de lecture via la méthode précédente, ajouter des dates manuellement ne les ajoutera pas automatiquement à vos étagères <strong>Lectures en cours</strong> ou <strong>Lus</strong>.

en: Got a favourite you re-read every year? We've got you covered - you can add multiple read dates for the same book 😀
fr: Vous avez un favori que vous relisez chaque année ? On a prévu ça —vous pouvez ajouter plusieurs dates de lecture pour le même livre 😀

en: There can be multiple editions of a book, in various formats or languages. You can choose which edition you want to use.
fr: Il peut y avoir plusieurs éditions d'un livre, dans différents formats ou langues. Vous pouvez choisir l'édition que vous souhaitez utiliser.

en: Other editions
fr: Autres éditions

en: You can post a review, comment, or quote here.
fr: Ici vous pouvez poster une critique, un commentaire ou une citation.

en: Share your thoughts
fr: Partagez votre avis

en: If you have read this book you can post a review including an optional star rating
fr: Si vous avez lu ce livre, vous pouvez poster une critique, avec une note facultative en étoiles

en: Post a review
fr: Publier une critique

en: You can share your thoughts on this book generally with a simple comment
fr: Vous pouvez partager votre avis sur ce livre avec un simple commentaire

en: Post a comment
fr: Publier un commentaire

en: Just read some perfect prose? Let the world know by sharing a quote!
fr: Vous venez de lire un passage absolument parfait ? Faites-le savoir en partageant une citation !

en: Share a quote
fr: Publier une citation

en: If your review or comment might ruin the book for someone who hasn't read it yet, you can hide your post behind a <strong>spoiler alert</strong>
fr: Si votre critique ou commentaire peut gâcher la lecture du livre pour quelqu’un qui ne l’a pas encore lu, vous pouvez cacher votre message derrière une <strong>alerte de spoiler</strong>

en: Spoiler alerts
fr: Avertissement de spoiler

en: Choose who can see your post here. Post privacy can be <strong>Public</strong> (everyone can see), <strong>Unlisted</strong> (everyone can see, but it doesn't appear in public feeds or discovery pages), <strong>Followers</strong> (only your followers can see), or <strong>Private</strong> (only you can see)
fr: Choisissez ici qui peut voir votre message. La confidentialité d’une publication peut être <strong>publique</strong> (tout le monde peut voir), <strong>non listée</strong> (tout le monde peut voir, mais elle n’apparaît pas dans les flux publics ou les pages de découverte), <strong>Abonnés</strong> (seuls vos abonné·es peuvent voir), ou <strong>Privé</strong> (seulement vous pouvez la voir)

en: Post privacy
fr: Confidentialité du statut

en: Some ebooks can be downloaded for free from external sources. They will be shown here.
fr: Certains ebooks peuvent être téléchargés gratuitement à partir de sources externes, celles-ci seront affichées ici.

en: Download links
fr: Liens de téléchargement

en: Continue the tour by selecting <strong>Your books</strong> from the drop down menu.
fr: Continuez la visite en sélectionnant <strong>Vos livres</strong> dans le menu déroulant.

en: Welcome to the page for your group! This is where you can add and remove users, create user-curated lists, and edit the group details.
fr: Bienvenue sur la page de votre groupe ! C'est ici que vous pouvez ajouter et supprimer des utilisateur·ices, créer des listes organisées par les utilisateur·ices et modifier les détails du groupe.

en: Your group
fr: Votre groupe

en: Use this search box to find users to join your group. Currently users must be members of the same Bookwyrm instance and be invited by the group owner.
fr: Utilisez cette zone de recherche pour trouver des utilisateur·ices à inviter dans votre groupe. Actuellement, les utilisateur·ices doivent être membres de la même instance Bookwyrm et être invité·es par le ou la propriétaire du groupe.

en: Find users
fr: Trouver des utilisateur·ices

en: Your group members will appear here. The group owner is marked with a star symbol.
fr: Les membres de votre groupe apparaîtront ici. Le ou la propriétaire du groupe est distingué·e par une étoile.

en: Group members
fr: Membres du groupe

en: As well as creating lists from the Lists page, you can create a group-curated list here on the group's homepage. Any member of the group can create a list curated by group members.
fr: En plus de créer des listes à partir de la page Listes, vous pouvez créer une liste sur l’actuelle page d’accueil du groupe. Tout membre du groupe peut créer une liste. Les listes sont gérées par les membres du groupe.

en: Group lists
fr: Listes de groupe

en: Congratulations, you've finished the tour! Now you know the basics, but there is lots more to explore on your own. Happy reading!
fr: Félicitations, vous avez terminé la visite ! Maintenant vous connaissez les bases, mais il y a beaucoup plus à découvrir par vous‑même. Bonne lecture !

en: End tour
fr: Terminer la visite

en: Welcome to Bookwyrm!<br><br>Would you like to take the guided tour to help you get started?
fr: Bienvenue sur Bookwyrm!<br><br>Voulez-vous suivre la visite guidée pour vous faire découvrir ?

en: Guided Tour
fr: Visite guidée

en: No thanks
fr: Non merci

en: Yes please!
fr: Oui, s'il vous plaît !

en: If  you ever change your mind, just click on the Guided Tour link to start your tour
fr: Si jamais vous changez d'avis, cliquez simplement sur le lien Visite guidée pour commencer votre visite

en: Search for books, users, or lists using this search box.
fr: Recherchez des livres, des utilisateur·ices ou des listes à l'aide de cette zone de recherche.

en: Search box
fr: Zone de recherche

en: Search book records by scanning an ISBN barcode using your device's camera - great when you're in the bookstore or library!
fr: Recherchez parmi les livres en scannant un code barres ISBN avec l’appareil photo de votre téléphone, c’est la solution idéale depuis une librairie ou une bibliothèque !

en: Barcode reader
fr: Lecteur de code-barres

en: Use the <strong>Lists</strong>, <strong>Discover</strong>, and <strong>Your Books</strong> links to discover reading suggestions and the latest happenings on this server, or to see your catalogued books!
fr: Utilisez les liens <strong>Listes</strong>, <strong>Découvrir</strong> et <strong>Vos livres</strong> pour découvrir des suggestions de lecture et les derniers événements sur ce serveur, ou pour voir vos livres catalogués !

en: Navigation Bar
fr: Barre de navigation

en: Books on your reading status shelves will be shown here.
fr: Les livres dans vos étagères d'état de lecture seront affichés ici.

en: Updates from people you are following will appear in your <strong>Home</strong> timeline.<br><br>The <strong>Books</strong> tab shows activity from anyone, related to your books.
fr: Les mises à jour des personnes que vous suivez apparaîtront dans votre timeline <strong>Accueil</strong> .<br><br>L'onglet <strong>Livres</strong> montre toute l’activité liée à vos livres, par tout le monde.

en: Timelines
fr: Les flux

en: The bell will light up when you have a new notification. When it does, click on it to find out what exciting thing has happened!
fr: La cloche s'allumera quand vous aurez une nouvelle notification. Quand elle sera activée, cliquez dessus pour savoir ce qui s'est passé !

en: Your profile, user directory, direct messages, and settings can be accessed by clicking on your name in the menu here.
fr: Vous pouvez accéder à votre profil, à votre répertoire d'utilisateurs, à vos messages directs et à vos paramètres en cliquant sur votre nom dans le menu ici.

en: Try selecting <strong>Profile</strong> from the drop down menu to continue the tour.
fr: Sélectionnez <strong>Profil</strong> dans le menu déroulant pour continuer la visite.

en: Profile and settings menu
fr: Menu du profil et des paramètres

en: This is the lists page where you can discover book lists created by any user. A List is a collection of books, similar to a shelf.
fr: Voici la page des listes où vous pouvez découvrir des listes de livres créées par n'importe quel·le utilisateur·ice. Une Liste est une collection de livres similaire à une étagère.

en: Shelves are for organising books for yourself, whereas Lists are generally for sharing with others.
fr: Les étagères servent à organiser des livres pour vous-même, tandis que les Listes sont généralement à partager avec les autres.

en: Let's see how to create a new list.
fr: Voyons comment créer une nouvelle liste.

en: Click the <strong>Create List</strong> button, then <strong>Next</strong> to continue the tour
fr: Cliquez sur le bouton <strong>Créer une liste</strong> , puis <strong>Suivant</strong> pour continuer la visite

en: Creating a new list
fr: Créer une nouvelle liste

en: You must give your list a name and can optionally give it a description to help other people understand what your list is about.
fr: Vous devez donner un nom à votre liste et une éventuelle description pour permettre aux autres de comprendre le sujet de celle-ci.

en: Choose who can see your list here. List privacy options work just like we saw when posting book reviews. This is a common pattern throughout Bookwyrm.
fr: Choisissez ici qui peut voir votre liste. Les options de confidentialité fonctionnent comme vu précédemment lors de la publication des critiques de livres. Ce réglage de confidentialité est important et revient souvent dans Bookwyrm.

en: List privacy
fr: Confidentialité de la liste

en: You can also decide how your list is to be curated - only by you, by anyone, or by a group.
fr: Vous pouvez également décider de la façon dont votre liste doit être gérée—seulement par vous, par tout le monde, ou par un groupe.

en: List curation
fr: Gestion de la liste

en: Next in our tour we will explore Groups!
fr: À la suite de cette visite nous explorerons les Groupes !

en: Next: Groups
fr: Suivant : Groupes

en: Take me there
fr: Y aller

en: If the book you are looking for is available on a remote catalogue such as Open Library, click on <strong>Import book</strong>.
fr: Si le livre que vous recherchez est disponible sur un catalogue distant tel que Open Library, cliquez sur <strong>Importer le livre</strong>.

en: Searching
fr: Recherche en cours

en: If the book you are looking for is already on this Bookwyrm instance, you can click on the title to go to the book's page.
fr: Si le livre que vous recherchez se trouve déjà dans cette instance de Bookwyrm, vous pouvez cliquer sur le titre pour aller à la page du livre.

en: If the book you are looking for is not listed, try loading more records from other sources like Open Library or Inventaire.
fr: Si le livre que vous recherchez n'est pas répertorié, essayez de charger plus de résultats depuis d'autres sources, comme Open Library ou Inventaire.

en: Load more records
fr: Chargez plus de résultats

en: If your book is not in the results, try adjusting your search terms.
fr: Si votre livre n'est pas dans les résultats, essayez d'ajuster vos termes de recherche.

en: Search again
fr: Rechercher à nouveau

en: If you still can't find your book, you can add a record manually.
fr: Si vous ne trouvez toujours pas votre livre, vous pouvez l’ajouter manuellement.

en: Add a record manually
fr: Ajouter manuellement un livre

en: Import, manually add, or view an existing book to continue the tour.
fr: Affichez un livre existant, importez ou ajoutez manuellement un livre pour continuer la visite.

en: Continue the tour
fr: Continuer la visite

en: This is the page where your books are listed, organised into shelves.
fr: Voici la page où vos livres sont répertoriés, organisés en étagères.

en: Your books
fr: Vos livres

en: <strong>To Read</strong>, <strong>Currently Reading</strong>, <strong>Read</strong>, and <strong>Stopped Reading</strong> are default shelves. When you change the reading status of a book it will automatically be moved to the matching shelf. A book can only be on one default shelf at a time.
fr: <strong>À lire</strong>, <strong>Lectures en cours</strong>, <strong>Lus</strong>, et <strong>Lectures interrompues</strong> sont des étagères par défaut. Lorsque vous changez l'état de lecture d'un livre, il sera automatiquement déplacé vers l'étagère correspondante. Un livre ne peut être que sur une seule étagère par défaut à la fois.

en: Reading status shelves
fr: Étagères de statut de lecture

en: You can create additional custom shelves to organise your books. A book on a custom shelf can be on any number of other shelves simultaneously, including one of the default reading status shelves
fr: Vous pouvez créer des étagères personnalisées supplémentaires pour organiser vos livres. Un livre sur une étagère personnalisée peut être sur n'importe quelles autres étagères simultanément, y compris sur une des étagères par défaut

en: Adding custom shelves.
fr: Création d’étagères personnalisées.

en: If you have an export file from another service like Goodreads or LibraryThing, you can import it here.
fr: Si vous avez un fichier d'exportation depuis un autre service comme Goodreads ou LibraryThing, vous pouvez l'importer ici.

en: Import from another service
fr: Importer depuis un autre service

en: Now that we've explored book shelves, let's take a look at a related concept: book lists!
fr: Maintenant que nous avons exploré des étagères de livres, regardons un concept connexe : les listes de livres !

en: Click on the <strong>Lists</strong> link here to continue the tour.
fr: Cliquez sur le lien <strong>Listes</strong> ici pour continuer la visite.

en: You can create or join a group with other users. Groups can share group-curated book lists, and in future will be able to do other things.
fr: Vous pouvez créer ou rejoindre un groupe avec d'autres utilisateurs. Les groupes peuvent avoir en commun des listes de livres gérées par les membres du groupe et pourront à l'avenir faire d'autres choses.

en: Groups
fr: Groupes

en: Let's create a new group!
fr: Créons un nouveau groupe !

en: Click the <strong>Create group</strong> button, then <strong>Next</strong> to continue the tour
fr: Cliquez sur le bouton <strong>Créer un groupe</strong>, puis <strong>Suivant</strong> pour continuer la visite

en: Give your group a name and describe what it is about. You can make user groups for any purpose - a reading group, a bunch of friends, whatever!
fr: Donnez un nom à votre groupe et décrivez de quoi il s'agit. Toutes les motivations sont bonnes pour créer un groupe—un club de lecture, une bande de potes, tout ce que vous voulez !

en: Creating a group
fr: Création d'un groupe

en: Groups have privacy settings just like posts and lists, except that group privacy cannot be <strong>Followers</strong>.
fr: Les groupes ont des paramètres de confidentialité tout comme les messages et les listes, sauf que la confidentialité du groupe ne peut pas être <strong>Abonné·es</strong>.

en: Group visibility
fr: Visibilité du groupe

en: Once you're happy with how everything is set up, click the <strong>Save</strong> button to create your new group.
fr: Une fois que la configuration vous satisfait, cliquez sur le bouton <strong>Enregistrer</strong> pour créer votre nouveau groupe.

en: Create and save a group to continue the tour.
fr: Créez et enregistrez un groupe pour continuer la visite.

en: Save your group
fr: Enregistrer votre groupe

en: This is your user profile. All your latest activities will be listed here. Other Bookwyrm users can see parts of this page too - what they can see depends on your privacy settings.
fr: Voici votre page de profil. Toutes vos dernières activités seront listées ici. D'autres membres de Bookwyrm peuvent également voir des parties de cette page—ce qu’il leur est possible de voir dépend de vos paramètres de confidentialité.

en: User Profile
fr: Profil

en: This tab shows everything you have read towards your annual reading goal, or allows you to set one. You don't have to set a reading goal if that's not your thing!
fr: Cet onglet montre tout ce que vous avez lu pour atteindre votre objectif de lecture annuel, ou vous permet d’en définir un. Vous n’avez pas à définir un objectif de lecture si ce n’est pas votre truc !

en: Reading Goal
fr: Défi lecture

en: Here you can see your groups, or create a new one. A group brings together Bookwyrm users and allows them to curate lists together.
fr: Ici vous pouvez voir vos groupes, ou en créer un nouveau. Un groupe rassemble des membres de Bookwyrm et leur permet de gérer des listes en commun.

en: You can see your lists, or create a new one, here. A list is a collection of books that have something in common.
fr: Là, vous pouvez voir vos listes, ou en créer une nouvelle. Une liste est une collection de livres rassemblés parce qu’ils ont quelque chose en commun.

en: The Books tab shows your book shelves. We'll explore this later in the tour.
fr: L’onglet Livres montre vos étagères de livres. Nous l’explorerons plus tard dans la visite.

en: Now you understand the basics of your profile page, let's add a book to your shelves.
fr: Maintenant que vous comprenez les bases de votre page de profil, ajoutons un livre à vos étagères.

en: Search for a title or author to continue the tour.
fr: Recherchez un titre ou un auteur pour continuer la visite.

en: Find a book
fr: Trouver un livre

en: See tagged statuses in the local %(site_name)s community
fr: Voir les statuts avec étiquette dans la communauté %(site_name)s locale

en: No activities for this hashtag yet!
fr: Pas encore d’activité pour ce hashtag !

en: Import Book List
fr: Importer des livres

en: Not a valid CSV file
fr: Fichier CSV non valide

en: Currently, you are allowed to import %(display_size)s books every %(import_limit_reset)s day. | Currently, you are allowed to import %(display_size)s books every %(import_limit_reset)s days.
fr[0]: Vous êtes actuellement autorisé à importer %(display_size)s livres tous les %(import_limit_reset)s jours.
fr[1]: Vous avez le droit d’importer %(display_size)s livres chaque %(import_limit_reset)s jours actuellement.

en: You have %(display_left)s left.
fr: Encore %(display_left)s.

en: On average, recent imports have taken %(hours)s hours.
fr: En moyenne, les dernières importations ont pris %(hours)s heures.

en: On average, recent imports have taken %(minutes)s minutes.
fr: En moyenne, les dernières importations ont pris %(minutes)s minutes.

en: Data source:
fr: Source de données :

en: You can download your Goodreads data from the <a href="https://www.goodreads.com/review/import" target="_blank" rel="nofollow noopener noreferrer">Import/Export page</a> of your Goodreads account.
fr: Vous pouvez télécharger vos données Goodreads depuis la page <a href="https://www.goodreads.com/review/import" target="_blank" rel="nofollow noopener noreferrer">Import/Export</a> de votre compte Goodreads.

en: Data file:
fr: Fichier de données :

en: Include reviews
fr: Importer les critiques

en: Create new shelves if they do not exist
fr: Créer de nouvelles étagères si elles n'existent pas

en: Shelve all imported books on:
fr: Rangez tous les livres importés sur :

en: Use shelf/status from the file
fr: Utiliser l'état de mise en rayon indiqué dans le fichier

en: Choose a shelf to use instead of any shelf or reading status in the file.
fr: Choisissez une étagère à utiliser à la place de n'importe quelle étagère ou de n'importe quel statut de lecture figurant dans le fichier.

en: Privacy setting for imported reviews and shelves:
fr: Confidentialité des critiques et étagères importées :

en: Import
fr: Importer

en: You've reached the import limit.
fr: Vous avez atteint la limite d’imports.

en: Imports are temporarily disabled; thank you for your patience.
fr: Les importations sont temporairement désactivées, merci pour votre patience.

en: Recent Imports
fr: Importations récentes

en: Date Created
fr: Date de Création

en: Last Updated
fr: Dernière Mise à jour

en: Items
fr: Éléments

en: No recent imports
fr: Aucune importation récente

en: Import Status
fr: Statut de l’importation

en: Retry Status
fr: Statut de la nouvelle tentative

en: Imports
fr: Importations

en: Import started:
fr: Début de l’importation :

en: In progress
fr: En cours de traitement

en: Refresh
fr: Actualiser

en: Stop import
fr: Arrêter l'import

en: %(display_counter)s item needs manual approval. | %(display_counter)s items need manual approval.
fr[0]: %(display_counter)s élément a besoin d'être approuvé manuellement.
fr[1]: %(display_counter)s éléments doivent être validés manuellement.

en: Review items
fr: Vérifier les éléments

en: %(display_counter)s item failed to import. | %(display_counter)s items failed to import.
fr[0]: %(display_counter)s élément n'a pas pu être importé.
fr[1]: %(display_counter)s éléments n'ont pas pu être importés.

en: View and troubleshoot failed items
fr: Afficher et corriger les importations ayant échoué

en: Row
fr: Ligne

en: Title
fr: Titre

en: Openlibrary key
fr: Clé Openlibrary

en: Author
fr: Auteur/autrice

en: Shelf
fr: Étagère

en: Book
fr: Livre

en: Import preview unavailable.
fr: Aperçu de l'importation indisponible.

en: No items currently need review
fr: Aucun élément ne doit actuellement être vérifié

en: View imported review
fr: Afficher la critique importée

en: Imported
fr: Importé

en: Needs manual review
fr: Nécessite une vérification manuelle

en: Retry
fr: Réessayer

en: This import is in an old format that is no longer supported. If you would like to troubleshoot missing items from this import, click the button below to update the import format.
fr: Cette importation est dans un ancien format qui n'est plus pris en charge. Si vous souhaitez corriger les éléments manquants de cette importation, cliquez sur le bouton ci-dessous pour mettre à jour le format d'importation.

en: Update import
fr: Mettre à jour l'importation

en: Import BookWyrm Account
fr: Importer un compte BookWyrm

en: Not a valid import file
fr: Le fichier d'importation n'est pas valide

en: If you wish to migrate any statuses (comments, reviews, or quotes) you must either set this account as an <strong>alias</strong> of the one you are migrating from, or <strong>move</strong> that account to this one, before you import your user data.
fr: Si vous souhaitez migrer des statuts (commentaires, avis ou citations), vous devez soit définir ce compte comme <strong>alias</strong> de celui à partir duquel vous migrez, soit <strong>déplacer</strong> ce compte. à celui-ci, avant d'importer vos données utilisateur.

en: Currently you are allowed to import one user every %(hours)s hours.
fr: Actuellement, vous êtes autorisé à importer un utilisateur toutes les %(hours)s heures.

en: You will next be able to import a user file at %(next_time)s
fr: Vous pourrez ensuite importer un fichier d'utilisateur à %(next_time)s

en: Step 1:
fr: Étape 1 :

en: Select an export file generated from another BookWyrm account. The file format should be <code>.tar.gz</code>.
fr: Sélectionnez un fichier d'exportation généré à partir d'un autre compte BookWyrm. Le format de fichier doit être <code>.tar.gz</code>.

en: Step 2:
fr: Étape 2 :

en: Deselect any checkboxes for data you do not wish to include in your import.
fr: Désélectionnez les cases à cocher des données que vous ne souhaitez pas inclure dans votre importation.

en: User profile
fr: Profil utilisateur·rice

en: Overwrites display name, summary, and avatar
fr: Remplace le nom d'affichage, le résumé et l'avatar

en: User settings
fr: Paramètres utilisateur

en: Overwrites:
fr: Écrasement :

en: Whether manual approval is required for other users to follow your account
fr: Si une approbation manuelle est requise pour que d'autres utilisateurs puissent suivre votre compte

en: Whether following/followers are shown on your profile
fr: Si les personnes qui vous suivent ou que vous suivez sont affichées sur votre profil

en: Whether your reading goal is shown on your profile
fr: Si votre objectif de lecture est affiché sur votre profil

en: Whether you see user follow suggestions
fr: Si vous voyez les suggestions de suivi des utilisateurs

en: Whether your account is suggested to others
fr: Si votre compte est suggéré à d'autres personnes

en: Your timezone
fr: Votre fuseau horaire

en: Your default post privacy setting
fr: Paramètres par défaut de confidentialité des messages

en: Followers and following
fr: Comptes qui vous suivent et comptes suivis

en: User blocks
fr: Bloc utilisateur

en: Reading goals
fr: Objectifs de lecture

en: Overwrites reading goals for all years listed in the import file
fr: Remplace les objectifs de lecture pour toutes les années énumérées dans le fichier d'importation

en: Shelves
fr: Étagères

en: Reading history
fr: Historique des lectures

en: Book reviews
fr: Comptes rendus de lecture

en: Comments about books
fr: Commentaire sur les livres

en: Book lists
fr: Listes des livres

en: Saved lists
fr: Listes enregistrées

en: Import Troubleshooting
fr: Résolution des problèmes d'importation

en: Approving a suggestion will permanently add the suggested book to your shelves and associate your reading dates, reviews, and ratings with that book.
fr: Approuver une suggestion ajoutera définitivement le livre suggéré à vos étagères et associera vos dates, critiques et notes de lecture à ce livre.

en: Approve
fr: Approuver

en: Reject
fr: Rejeter

en: Failed items
fr: Éléments dont l'importation a échoué

en: Troubleshooting
fr: Résolution des problèmes

en: Re-trying an import can fix missing items in cases such as:
fr: Une nouvelle tentative d'importation peut corriger les éléments manquants dans les cas suivants :

en: The book has been added to the instance since this import
fr: Le livre a été ajouté à l'instance depuis cette importation

en: A transient error or timeout caused the external data source to be unavailable.
fr: Une erreur momentanée ou un timeout a rendu la source de données externe indisponible.

en: BookWyrm has been updated since this import with a bug fix
fr: BookWyrm a été mis à jour depuis cette importation avec une correction de bug

en: Contact your admin or <a href='https://github.com/bookwyrm-social/bookwyrm/issues'>open an issue</a> if you are seeing unexpected failed items.
fr: Contactez votre administrateur·ice ou <a href='https://github.com/bookwyrm-social/bookwyrm/issues'>signalez un problème</a> si vous voyez des éléments inattendus qui ont échoué.

en: User Import Status
fr: Statut de l’importation

en: User Import Retry Status
fr: Statut de l’importation

en: User Imports
fr: Importation des utilisateurs

en: Statuses
fr: Statuts

en: Follows & Blocks
fr: Abonnements & Blocages

en: Imported books
fr: Livres importés

en: User Import Troubleshooting
fr: Problèmes d'importation d'un utilisateur

en: Your account was not set as an alias of the original user account
fr: Votre compte n'a pas été défini comme un alias du compte utilisateur d'origine

en: Re-trying an import will not work in cases such as:
fr: Ré-essayer une importation ne fonctionnera pas dans ces cas :

en: A user, status, or BookWyrm server was deleted after your import file was created
fr: Un utilisateur, statut ou serveur BookWyrm a été supprimé après la création de votre fichier d'importation

en: Importing statuses when your old account has been deleted
fr: Importation des statuts lorsque votre ancien compte a été supprimé

en: Currently you are allowed to import or retry one user every %(hours)s hours.
fr: Actuellement, vous êtes autorisé à importer un utilisateur toutes les %(hours)s heures.

en: You will be able to retry this import at %(next_time)s
fr: Vous pourrez réessayer cette importation à %(next_time)s

en: Reason
fr: Motif

en: You must set a new password before logging in.
fr: Vous devez définir un nouveau mot de passe avant de vous connecter.

en: Current password:
fr: Mot de passe actuel :

en: New password:
fr: Nouveau mot de passe :

en: Confirm password:
fr: Confirmez le mot de passe :

en: Create an Account
fr: Créer un compte

en: Sorry! This invite code is no longer valid.
fr: Cette invitation n’est plus valide ; désolé !

en: Recent Books
fr: Livres récents

en: Decentralized
fr: Décentralisé

en: Friendly
fr: Sympa

en: Anti-Corporate
fr: Anti‑commercial

en: Join %(name)s
fr: Rejoignez %(name)s

en: Request an Invitation
fr: Demander une invitation

en: %(name)s registration is closed
fr: L'inscription à %(name)s est fermée

en: Thank you! Your request has been received.
fr: Merci ! Votre demande a bien été reçue.

en: Your Account
fr: Votre compte

en: Login
fr: Connexion

en: Log in
fr: Se connecter

en: Success! Email address confirmed.
fr: Bravo ! L’adresse email a été confirmée.

en: Username:
fr: Nom du compte :

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: Forgot your password?
fr: Mot de passe oublié ?

en: More about this site
fr: En savoir plus sur ce site

en: A password reset link will be sent to <strong>%(email)s</strong> if there is an account using that email address.
fr: Un lien de réinitialisation du mot de passe sera envoyé à <strong>%(email)s</strong> s'il y a un compte utilisant cette adresse e-mail.

en: A link to reset your password will be sent to your email address
fr: Un lien pour changer votre mot de passe sera envoyé à votre addresse email

en: Reset password
fr: Changer de mot de passe

en: Reactivate Account
fr: Réactiver le Compte

en: Reactivate account
fr: Réactiver le compte

en: %(site_name)s search
fr: Recherche %(site_name)s

en: Search for a book, author, user, or list
fr: Rechercher un livre, un auteur, un utilisateur ou une liste

en: Scan Barcode
fr: Scanner le code-barres

en: Main navigation menu
fr: Menu de navigation principal

en: password
fr: Mot de passe

en: Show/Hide password
fr: Afficher/Masquer le mot de passe

en: Join
fr: Rejoindre

en: Successfully posted status
fr: Publié !

en: Error posting status
fr: Erreur lors de la publication

en: Add "<em>%(title)s</em>" to this list
fr: Ajouter « <em>%(title)s</em> » à cette liste

en: Suggest "<em>%(title)s</em>" for this list
fr: Suggérer « <em>%(title)s</em> » pour cette liste

en: Suggest
fr: Suggérer

en: Un-save
fr: Annuler la sauvegarde

en: Create new list
fr: Créer une liste

en: Created by <a href="%(userpath)s">%(username)s</a> and managed by <a href="%(grouppath)s">%(groupname)s</a>
fr: Créé par <a href="%(userpath)s">%(username)s</a> et géré par <a href="%(grouppath)s">%(groupname)s</a>

en: Created and curated by <a href="%(path)s">%(username)s</a>
fr: Créée et modérée par <a href="%(path)s">%(username)s</a>

en: Created by <a href="%(path)s">%(username)s</a>
fr: Créée par <a href="%(path)s">%(username)s</a>

en: Curate
fr: Organiser

en: Pending Books
fr: Livres en attente de modération

en: You're all set!
fr: Aucun livre en attente de validation !

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> says:
fr: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> a dit :

en: Suggested by
fr: Suggéré par

en: Discard
fr: Rejeter

en: Delete this list?
fr: Supprimer cette liste ?

en: Edit List
fr: Modifier la liste

en: %(list_name)s, a list by %(owner)s
fr: %(list_name)s, une liste de %(owner)s

en: on <a href="/">%(site_name)s</a>
fr: sur <a href="/">%(site_name)s</a>

en: This list is currently empty
fr: Cette liste est actuellement vide

en: List curation:
fr: Modération de la liste :

en: Closed
fr: Fermée

en: Only you can add and remove books to this list
fr: Vous seulement pouvez ajouter ou retirer des livres dans cette liste

en: Curated
fr: Modérée

en: Anyone can suggest books, subject to your approval
fr: N’importe qui peut suggérer des livres, soumis à votre approbation

[ctx: curation type]
en: Open
fr: Ouverte

en: Anyone can add books to this list
fr: N’importe qui peut suggérer des livres

en: Group
fr: Groupe

en: Group members can add to and remove from this list
fr: Les membres du groupe peuvent ajouter et supprimer des livres de cette liste

en: Select Group
fr: Sélectionner un Groupe

en: Select a group
fr: Sélectionner un groupe

en: You don't have any Groups yet!
fr: Vous n’avez pas encore de Groupe !

en: Create a Group
fr: Créer un Groupe

en: Delete list
fr: Supprimer la liste

en: Notes:
fr: Remarques :

en: An optional note that will be displayed with the book.
fr: Une note facultative qui sera affichée avec le livre.

en: That book is already on this list.
fr: Ce livre est déjà dans cette liste.

en: You successfully suggested a book for this list!
fr: Vous avez suggéré un livre à cette liste !

en: You successfully added a book to this list!
fr: Vous avez ajouté un livre à cette liste !

en: This list is currently empty.
fr: Cette liste est actuellement vide.

en: Sort List
fr: Trier la liste

en: Add Books
fr: Ajouter des livres

en: Suggest Books
fr: Suggérer des livres

en: Embed this list on a website
fr: Intégrez cette liste sur un autre site internet

en: Copy embed code
fr: Copier le code d'intégration

en: %(list_name)s, a list by %(owner)s on %(site_name)s
fr: %(list_name)s, une liste de %(owner)s sur %(site_name)s

en: Added by %(user_link)s
fr: Ajouté par %(user_link)s

en: List position
fr: Position

en: Set
fr: Appliquer

en: Remove
fr: Retirer

en: Edit notes
fr: Modifier les notes

en: Add notes
fr: Ajouter des notes

en: Saved
fr: Sauvegardé

en: No lists found.
fr: Aucune liste trouvée.

en: Your Lists
fr: Vos listes

en: All Lists
fr: Toutes les listes

en: Saved Lists
fr: Listes sauvegardées

en: search
fr: chercher

en: Clear search
fr: Vider la requête

en: No books found matching the query "%(suggestion_query)s"
fr: Aucun livre correspondant à la requête « %(suggestion_query)s » n'a été trouvé

en: <strong>You have moved your account</strong> to <a href="%(moved_to)s">%(username)s</a>
fr: <strong>Vous avez migré votre compte</strong> vers <a href="%(moved_to)s">%(username)s</a>

en: You can undo the move to restore full functionality, but some followers may have already unfollowed this account.
fr: Vous pouvez annuler votre migration pour restaurer toutes les fonctionnalités, mais certain·e·s abonné·e·s peuvent déjà ne plus suivre ce compte.

en: Undo move
fr: Annuler la migration

en: Log out
fr: Se déconnecter

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> accepted your invitation to join group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
fr: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> a accepté votre invitation à rejoindre le groupe "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> accepted your invitation to join group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
fr: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> et <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> ont accepté votre invitation à rejoindre le groupe "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others accepted your invitation to join group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
fr: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> et %(other_user_display_count)s autres ont accepté votre invitation à rejoindre le groupe "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> added <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em> to your list "<a href="%(list_path)s">%(list_name)s</a>"
fr: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> a ajouté <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em> à votre liste "<a href="%(list_path)s">%(list_name)s</a>"

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> suggested adding <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em> to your list "<a href="%(list_curate_path)s">%(list_name)s</a>"
fr: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> a suggéré d'ajouter <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em> à votre liste "<a href="%(list_curate_path)s">%(list_name)s</a>"

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> added <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em> and <em><a href="%(second_book_path)s">%(second_book_title)s</a></em> to your list "<a href="%(list_path)s">%(list_name)s</a>"
fr: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> a ajouté <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em> et <em><a href="%(second_book_path)s">%(second_book_title)s</a></em> à votre liste "<a href="%(list_path)s">%(list_name)s</a>"

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> suggested adding <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em> and <em><a href="%(second_book_path)s">%(second_book_title)s</a></em> to your list "<a href="%(list_curate_path)s">%(list_name)s</a>"
fr: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> a suggéré d'ajouter <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em> et <em><a href="%(second_book_path)s">%(second_book_title)s</a></em> à votre liste "<a href="%(list_curate_path)s">%(list_name)s</a>"

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> added a book to one of your lists
fr: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> a ajouté un livre à l'une de vos listes

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> added <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em>, <em><a href="%(second_book_path)s">%(second_book_title)s</a></em>, and %(display_count)s other book to your list "<a href="%(list_path)s">%(list_name)s</a>" | <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> added <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em>, <em><a href="%(second_book_path)s">%(second_book_title)s</a></em>, and %(display_count)s other books to your list "<a href="%(list_path)s">%(list_name)s</a>"
fr[0]: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> a ajouté <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em>, <em><a href="%(second_book_path)s">%(second_book_title)s</a></em> et %(display_count)s autre livre à votre liste "<a href="%(list_path)s">%(list_name)s</a>"
fr[1]: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> a ajouté <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em>, <em><a href="%(second_book_path)s">%(second_book_title)s</a></em> et %(display_count)s autres livres dans votre liste "<a href="%(list_path)s">%(list_name)s</a>"

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> suggested adding <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em>, <em><a href="%(second_book_path)s">%(second_book_title)s</a></em>, and %(display_count)s other book to your list "<a href="%(list_curate_path)s">%(list_name)s</a>" | <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> suggested adding <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em>, <em><a href="%(second_book_path)s">%(second_book_title)s</a></em>, and %(display_count)s other books to your list "<a href="%(list_curate_path)s">%(list_name)s</a>"
fr[0]: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> a suggéré d'ajouter <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em>, <em><a href="%(second_book_path)s">%(second_book_title)s</a></em> et %(display_count)s autre livre à votre liste "<a href="%(list_curate_path)s">%(list_name)s</a>"
fr[1]: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> a suggéré d'ajouter <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em>, <em><a href="%(second_book_path)s">%(second_book_title)s</a></em> et %(display_count)s autres livres dans votre liste "<a href="%(list_curate_path)s">%(list_name)s</a>"

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> boosted your <a href="%(related_path)s">review of <em>%(book_title)s</em></a>
fr: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> a boosté votre <a href="%(related_path)s">critique de <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> boosted your <a href="%(related_path)s">review of <em>%(book_title)s</em></a>
fr: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> et <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> ont boosté votre <a href="%(related_path)s">critique de <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others boosted your <a href="%(related_path)s">review of <em>%(book_title)s</em></a>
fr: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> et %(other_user_display_count)s autres ont boosté votre <a href="%(related_path)s">critique de <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> boosted your <a href="%(related_path)s">comment on <em>%(book_title)s</em></a>
fr: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> a boosté votre <a href="%(related_path)s">commentaire sur <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> boosted your <a href="%(related_path)s">comment on <em>%(book_title)s</em></a>
fr: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> et <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> ont boosté votre <a href="%(related_path)s">commentaire sur <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others boosted your <a href="%(related_path)s">comment on <em>%(book_title)s</em></a>
fr: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> et %(other_user_display_count)s autres ont boosté votre commentaire <a href="%(related_path)s">sur <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> boosted your <a href="%(related_path)s">quote from <em>%(book_title)s</em></a>
fr: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> a boosté votre <a href="%(related_path)s">citation de <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> boosted your <a href="%(related_path)s">quote from <em>%(book_title)s</em></a>
fr: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> et <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> ont boosté votre <a href="%(related_path)s">citation de <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others boosted your <a href="%(related_path)s">quote from <em>%(book_title)s</em></a>
fr: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> et %(other_user_display_count)s autres ont boosté votre <a href="%(related_path)s">citation de <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> boosted your <a href="%(related_path)s">status</a>
fr: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> a boosté votre <a href="%(related_path)s">statut</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> boosted your <a href="%(related_path)s">status</a>
fr: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> et <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> ont boosté votre <a href="%(related_path)s">statut</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others boosted your <a href="%(related_path)s">status</a>
fr: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> et %(other_user_display_count)s autres ont boosté votre <a href="%(related_path)s">statut</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> liked your <a href="%(related_path)s">review of <em>%(book_title)s</em></a>
fr: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> a aimé votre <a href="%(related_path)s">critique de <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> liked your <a href="%(related_path)s">review of <em>%(book_title)s</em></a>
fr: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> et <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> ont aimé votre <a href="%(related_path)s">critique de <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others liked your <a href="%(related_path)s">review of <em>%(book_title)s</em></a>
fr: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> et %(other_user_display_count)s autres ont aimé votre <a href="%(related_path)s">critique de <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> liked your <a href="%(related_path)s">comment on <em>%(book_title)s</em></a>
fr: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> a aimé votre <a href="%(related_path)s">commentaire sur <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> liked your <a href="%(related_path)s">comment on <em>%(book_title)s</em></a>
fr: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> et <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> ont aimé votre <a href="%(related_path)s">commentaire sur <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others liked your <a href="%(related_path)s">comment on <em>%(book_title)s</em></a>
fr: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> et %(other_user_display_count)s autres ont aimé votre commentaire <a href="%(related_path)s">sur <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> liked your <a href="%(related_path)s">quote from <em>%(book_title)s</em></a>
fr: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> a aimé votre <a href="%(related_path)s">citation de <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> liked your <a href="%(related_path)s">quote from <em>%(book_title)s</em></a>
fr: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> et <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> ont aimé votre <a href="%(related_path)s">citation de <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others liked your <a href="%(related_path)s">quote from <em>%(book_title)s</em></a>
fr: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> et %(other_user_display_count)s autres ont aimé votre <a href="%(related_path)s">citation de <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> liked your <a href="%(related_path)s">status</a>
fr: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> a aimé votre <a href="%(related_path)s">statut</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> liked your <a href="%(related_path)s">status</a>
fr: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> et <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> ont aimé votre <a href="%(related_path)s">statut</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others liked your <a href="%(related_path)s">status</a>
fr: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> et %(other_user_display_count)s autres ont aimé votre <a href="%(related_path)s">statut</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> followed you
fr: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> a commencé à vous suivre

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> followed you
fr: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> et <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> ont commencé à vous suivre

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others followed you
fr: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> et %(other_user_display_count)s autres ont commencé à vous suivre

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> sent you a follow request
fr: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> vous a envoyé une demande d'abonnement

en: Your <a href="%(url)s">import</a> completed.
fr: Votre <a href="%(url)s">importation</a> est terminée.

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> invited you to join the group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
fr: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> vous a invité à rejoindre le groupe "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"

en: New <a href="%(path)s">invite request</a> awaiting response | %(display_count)s new <a href="%(path)s">invite requests</a> awaiting response
fr[0]: Nouveau <a href="%(path)s">soumission requête</a> attente de la réponse
fr[1]: %(display_count)s nouveau <a href="%(path)s">soumission de plusieurs requêtes</a> attente de la réponse

en: has joined your group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
fr: a rejoint votre groupe "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> has left your group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
fr: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> a quitté votre groupe "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> have left your group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
fr: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> et <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> ont quitté votre groupe "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others have left your group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
fr: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> et %(other_user_display_count)s autres ont quitté votre groupe "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"

en: A new <a href="%(path)s">link domain</a> needs review | %(display_count)s new <a href="%(path)s">link domains</a> need review
fr[0]: Un nouveau <a href="%(path)s">domaine lié</a> est en attente de modération
fr[1]: %(display_count)s nouveaux <a href="%(path)s">domaines liés</a> sont en attente de modération

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> mentioned you in a <a href="%(related_path)s">review of <em>%(book_title)s</em></a>
fr: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> vous a mentionné(e) dans une <a href="%(related_path)s">critique de <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> mentioned you in a <a href="%(related_path)s">comment on <em>%(book_title)s</em></a>
fr: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> vous a mentionné(e) dans un <a href="%(related_path)s">commentaire sur <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> mentioned you in a <a href="%(related_path)s">quote from <em>%(book_title)s</em></a>
fr: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> vous a mentionné(e) dans une <a href="%(related_path)s">citation de <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> mentioned you in a <a href="%(related_path)s">status</a>
fr: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> vous a mentionné(e) dans un <a href="%(related_path)s">statut</a>

en: %(related_user)s has moved to <a href="%(related_user_moved_to)s">%(username)s</a>
fr: %(related_user)s a déménagé vers <a href="%(related_user_moved_to)s">%(username)s

en: %(related_user)s has undone their move
fr: %(related_user)s a annulé sa migration

en: has been removed from your group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
fr: a été retiré·e de votre groupe "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"

en: You have been removed from the "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>" group
fr: Vous avez été retiré·e du groupe "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> <a href="%(related_path)s">replied</a> to your <a href="%(parent_path)s">review of <em>%(book_title)s</em></a>
fr: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> <a href="%(related_path)s">a répondu</a> à votre <a href="%(parent_path)s">critique de <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> <a href="%(related_path)s">replied</a> to your <a href="%(parent_path)s">comment on <em>%(book_title)s</em></a>
fr: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> <a href="%(related_path)s">a répondu</a> à votre <a href="%(parent_path)s">commentaire sur <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> <a href="%(related_path)s">replied</a> to your <a href="%(parent_path)s">quote from <em>%(book_title)s</em></a>
fr: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> <a href="%(related_path)s">a répondu</a> à votre <a href="%(parent_path)s">citation de <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> <a href="%(related_path)s">replied</a> to your <a href="%(parent_path)s">status</a>
fr: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> <a href="%(related_path)s">a répondu</a> à votre <a href="%(parent_path)s">statut</a>

en: A new <a href="%(path)s">report</a> needs moderation | %(display_count)s new <a href="%(path)s">reports</a> need moderation
fr[0]: Un nouveau <a href="%(path)s">signalement</a> a besoin d’être traité
fr[1]: %(display_count)s nouveaux <a href="%(path)s">signalements</a> ont besoin d’être traités

en: Content warning
fr: Avertissement sur le contenu

en: has changed the privacy level for <a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>
fr: a changé le niveau de confidentialité du groupe <a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>

en: has changed the name of <a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>
fr: a changé le nom du groupe <a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>

en: has changed the description of <a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>
fr: a changé la description du groupe <a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>

en: Your <a href="%(url)s">user export</a> is ready.
fr: Votre <a href="%(url)s">exportation d'utilisateur</a> est prête.

en: Your <a href="%(import_url)s">user import</a> is complete.
fr: Votre <a href="%(import_url)s">importation d'utilisateur</a> est terminée.

en: Delete notifications
fr: Supprimer les notifications

en: All
fr: Toutes

en: You're all caught up!
fr: Aucune nouvelle notification !

en: <strong>%(account)s</strong> is not a valid username
fr: <strong>%(account)s</strong> n’est pas un nom de compte valide

en: Check you have the correct username before trying again
fr: Vérifiez que vous avez le nom de compte correct avant de réessayer

en: <strong>%(account)s</strong> could not be found or <code>%(remote_domain)s</code> does not support identity discovery
fr: Le compte <strong>%(account)s</strong> n’a pas pu être trouvé ou <code>%(remote_domain)s</code> ne supporte pas la découverte d’identité

en: <strong>%(account)s</strong> was found but <code>%(remote_domain)s</code> does not support 'remote follow'
fr: Le compte <strong>%(account)s</strong> a été trouvé mais <code>%(remote_domain)s</code> ne supporte pas le « suivi à distance »

en: Try searching for <strong>%(user)s</strong> on <code>%(remote_domain)s</code> instead
fr: Tentez plutôt de rechercher <strong>%(user)s</strong> sur <code>%(remote_domain)s</code>

en: Something went wrong trying to follow <strong>%(account)s</strong>
fr: Une erreur s’est produite en essayant de suivre <strong>%(account)s</strong>

en: Check you have the correct username before trying again.
fr: Vérifiez que vous avez le nom de compte correct avant de réessayer.

en: You have blocked <strong>%(account)s</strong>
fr: Vous avez bloqué <strong>%(account)s</strong>

en: <strong>%(account)s</strong> has blocked you
fr: <strong>%(account)s</strong> a bloqué votre compte

en: You are already following <strong>%(account)s</strong>
fr: Vous suivez déjà <strong>%(account)s</strong>

en: You have already requested to follow <strong>%(account)s</strong>
fr: Vous avez déjà demandé à suivre <strong>%(account)s</strong>

en: Follow %(username)s on the fediverse
fr: Suivez %(username)s sur le Fédiverse

en: Follow %(username)s from another Fediverse account like BookWyrm, Mastodon, or Pleroma.
fr: Suivez %(username)s depuis un autre compte du Fédiverse comme BookWyrm, Mastodon, ou Pleroma.

en: User handle to follow from:
fr: Compte depuis lequel vous voulez vous abonner :

en: Follow!
fr: S’abonner !

en: Follow on Fediverse
fr: Suivre sur le Fédiverse

en: This link opens in a pop-up window
fr: Ce lien ouvre une nouvelle fenêtre

en: Log in to %(sitename)s
fr: Se connecter à %(sitename)s

en: Error following from %(sitename)s
fr: Erreur d’abonnement depuis %(sitename)s

en: Follow from %(sitename)s
fr: S’abonner depuis %(sitename)s

en: Uh oh...
fr: Oups…

en: Let's log in first...
fr: Connectez‑vous d’abord…

en: Follow %(username)s
fr: S’abonner à @%(username)s

en: You are now following %(display_name)s!
fr: Vous suivez maintenant %(display_name)s !

en: Move Account
fr: Migrer le compte

en: Create Alias
fr: Créer un alias de redirection

en: Add another account as an alias
fr: Déclarer un alias de redirection

en: Marking another account as an alias is required if you want to move that account to this one.
fr: Déclarer un compte comme alias de redirection est obligatoire si vous souhaitez déplacer ce compte vers un nouveau.

en: This is a reversable action and will not change the functionality of this account.
fr: Cette action est réversible et ne changera pas les fonctionnalités de ce compte.

en: Enter the username for the account you want to add as an alias e.g. <em>user@example.com </em>:
fr: Entrez le nom d'utilisateur du compte que vous souhaitez déclarer comme alias (ex. : <em>user@example.com</em>) :

en: Confirm your password:
fr: Confirmez votre mot de passe :

en: Aliases
fr: Alias de redirection

en: Remove alias
fr: Supprimer l'alias de redirection

en: Blocked Users
fr: Comptes bloqués

en: No users currently blocked.
fr: Aucun compte bloqué actuellement

en: Blocked Books
fr: Livres interdits

en: No books currently blocked.
fr: Aucun livre n'est actuellement bloqué.

en: Change Password
fr: Changer le mot de passe

en: Successfully changed password
fr: Le mot de passe a bien été changé

en: Delete Account
fr: Supprimer le compte

en: Deactivate account
fr: Désactiver le compte

en: Your account will be hidden. You can log back in at any time to re-activate your account.
fr: Votre compte sera masqué. Vous pouvez vous reconnecter à tout moment pour réactiver votre compte.

en: Deactivate Account
fr: Désactiver le Compte

en: Permanently delete account
fr: Supprimer définitivement le compte

en: Deleting your account cannot be undone. The username will not be available to register in the future.
fr: La suppression de votre compte ne peut pas être annulée. Le nom d'utilisateur ne sera plus disponible pour vous enregistrer dans le futur.

en: I understand that my account cannot be recovered:
fr: Je comprends que mon compte ne pourra pas être récupéré :

en: Disable 2FA
fr: Désactiver l’authentification à deux facteurs

en: Disable Two Factor Authentication
fr: Désactiver l’authentification à deux facteurs

en: Disabling 2FA will allow anyone with your username and password to log in to your account.
fr: La désactivation de l’authentification à deux facteur permettra à toute personne ayant votre nom d'utilisateur et votre mot de passe de se connecter à votre compte.

en: Turn off 2FA
fr: Désactiver l’authentification à deux facteurs

en: Edit Profile
fr: Modifier le profil

en: Profile
fr: Profil

en: Display
fr: Affichage

en: Privacy
fr: Confidentialité

en: Integrations
fr: Intégrations

en: Show reading goal prompt in feed
fr: Afficher l'invite du défi lecture dans le fil d’actualités

en: Show ratings
fr: Afficher les notes

en: Show suggested users
fr: Afficher les comptes suggérés

en: Show this account in suggested users
fr: Afficher ce compte dans ceux suggérés

en: Your account will show up in the <a href="%(path)s">directory</a>, and may be recommended to other BookWyrm users.
fr: Votre compte sera listé dans le <a href="%(path)s">répertoire</a> et pourra être recommandé à d’autres utilisateurs ou utilisatrices de BookWyrm.

en: Preferred Timezone:
fr: Fuseau horaire préféré

en: Theme:
fr: Thème :

en: Make profile private
fr: Rendre le profil privé

en: Manually approve followers
fr: Autoriser les abonnements manuellement

en: Hide followers and following on profile
fr: Cacher les comptes abonnés et suivis sur le profil

en: Default post privacy:
fr: Niveau de confidentialité des messages par défaut :

en: Looking for shelf privacy? You can set a separate visibility level for each of your shelves. Go to <a href="%(path)s">Your Books</a>, pick a shelf from the tab bar, and click "Edit shelf."
fr: Vous souhaitez protéger vos étagères ? Vous pouvez définir un niveau de visibilité différent pour chacune d’elles. Allez dans <a href="%(path)s">Vos Livres</a>, choisissez une étagère parmi les onglets, puis cliquez sur « Modifier l’étagère ».

en: Readwise access token:
fr: Jeton d'accès Readwise :

en: Send new quote posts to Readwise. You can create a token at <a href="https://readwise.io/access_token">readwise.io/access_token</a>.
fr: Envoyez les nouvelles publications de citations vers Readwise. Vous pouvez créer un jeton à l'adresse <a href="https://readwise.io/access_token">readwise.io/access_token</a>.

en: Export BookWyrm Account
fr: Exporter le compte BookWyrm

en: You can create an export file here. This will allow you to migrate your data to another BookWyrm account.
fr: Vous pouvez créer un fichier d'exportation ici. Cela vous permettra de migrer vos données vers un autre compte BookWyrm.

en: Your file will include:
fr: Votre fichier comprendra :

en: Most user settings
fr: La plupart des paramètres de l'utilisateur

en: Your own lists and saved lists
fr: Vos propres listes et vos listes sauvegardées

en: Which users you follow and block
fr: Les utilisateurs que vous suivez et bloquez

en: Your file will not include:
fr: Votre fichier ne comprendra pas :

en: Direct messages
fr: Messages directs

en: Replies to your statuses
fr: Réponses à vos statuts

en: Favorites
fr: Favoris

en: In your new BookWyrm account can choose what to import: you will not have to import everything that is exported.
fr: Dans votre nouveau compte BookWyrm, vous pouvez choisir ce que vous voulez importer : vous ne devrez pas nécessairement importer tout ce qui est exporté.

en: If you wish to migrate any statuses (comments, reviews, or quotes) you must either set the account you are moving to as an <strong>alias</strong> of this one, or <strong>move</strong> this account to the new account, before you import your user data.
fr: Si vous souhaitez migrer des statuts (commentaires, avis ou citations), vous devez soit définir le compte vers lequel vous déplacez comme <strong>alias</strong> de celui-ci, soit <strong>déplacer</strong> ce compte. au nouveau compte, avant d'importer vos données utilisateur.

en: New user exports are currently disabled.
fr: Les exportations d'utilisateurs sont désactivées.

en: User exports settings can be changed from <a href="%(url)s">the Imports page</a> in the Admin dashboard.
fr: Les paramètres d'exportation des utilisateurs peuvent être modifiés depuis <a href="%(url)s">la page Imports</a> dans le tableau de bord de l'administration.

en: You will be able to create a new export file at %(next_available)s
fr: Vous pourrez créer un nouveau fichier d'exportation à %(next_available)s

en: On average, recent exports have taken %(hours)s hours.
fr: En moyenne, les dernières exportations ont pris %(hours)s heures.

en: On average, recent exports have taken %(minutes)s minutes.
fr: En moyenne, les dernières exportations ont pris %(minutes)s minutes.

en: Create user export file
fr: Créer un fichier d'exportation

en: Recent Exports
fr: Fichiers récents

en: User export files will show 'complete' once ready. This may take a little while. Click the link to download your file.
fr: Les fichiers d'exportation de l'utilisateur afficheront "complet" une fois qu'ils seront prêts. Cela peut prendre un certain temps. Cliquez sur le lien pour télécharger votre fichier.

en: Export files will be deleted after %(expiry_hours)s hour. | Export files will be deleted after %(expiry_hours)s hours.
fr[0]: Les fichiers d'exportation seront supprimés après %(expiry_hours)s heure.
fr[1]: Les fichiers d'exportation seront supprimés après %(expiry_hours)s heures.

en: Size
fr: Taille

en: Download your export
fr: Télécharger vos résultats

en: Archive is no longer available
fr: La sauvegarde n'est plus disponible

en: Export Book List
fr: Exporter la liste des livres

en: Your CSV export file will include all the books on your shelves, books you have reviewed, and books with reading activity. <br/>Use this to import into a service like Goodreads.
fr: Votre fichier d'exportation CSV comprendra tous les livres sur vos étagères, les livres que vous avez examinés et les livres avec activité de lecture. <br/>Utilisez-le pour importer dans un service comme Goodreads.

en: Download file
fr: Télécharger le fichier

en: Account
fr: Compte

en: Security Settings
fr: Paramètres de sécurité

en: Move  Account
fr: Migrer le compte

en: Data
fr: Données

en: Safety
fr: Sécurité

en: Migrate account to another server
fr: Migrer ce compte vers une autre instance

en: Moving your account will notify all your followers and direct them to follow the new account.
fr: Migrer ce compte notifiera tou·te·s vos abonné·e·s et les redirigera vers votre nouveau compte.

en: <strong>%(user)s</strong> will be marked as moved and will not be discoverable or usable unless you undo the move.
fr: L'utilisateur <strong>%(user)s</strong> sera marqué comme migré et ne sera plus découvrable ou utilisable, à moins que vous n'annuliez la migration.

en: Remember to add this user as an alias of the target account before you try to move.
fr: Pensez à déclarer cet utilisateur comme alias du compte cible avant d'initier la migration.

en: Enter the username for the account you want to move to e.g. <em>user@example.com </em>:
fr: Entrez le nom d'utilisateur du compte que vous souhaitez faire migrer (ex. : <em>user@example.com</em>) :

en: Account Security
fr: Sécurité du compte

en: Two Factor Authentication
fr: Authentification à deux facteurs

en: Successfully updated 2FA settings
fr: Paramètres 2FA mis à jour avec succès

en: Write down or copy and paste these codes somewhere safe.
fr: Recopiez ou collez ces codes dans un endroit sûr.

en: You must use them in order, and they will not be displayed again.
fr: Vous devez les utiliser dans l'ordre et ils ne seront plus affichés.

en: Two Factor Authentication is active on your account.
fr: L'authentification à deux facteurs est active sur votre compte.

en: You can generate backup codes to use in case you do not have access to your authentication app. If you generate new codes, any backup codes previously generated will no longer work.
fr: Vous pouvez générer des codes de secours à utiliser si vous n'avez pas accès à votre application d'authentification. Si vous générez de nouveaux codes, tous les codes de secours précédemment générés ne fonctionneront plus.

en: Generate backup codes
fr: Générer des codes de secours

en: Scan the QR code with your authentication app and then enter the code from  your app below to confirm your app is set up.
fr: Scannez le code QR avec votre app d'authentification, puis saisissez ci-dessous le code de votre app pour confirmer que celle-ci est bien configurée.

en: Use setup key
fr: Utiliser une clé d'initialisation

en: Account name:
fr: Nom du compte :

en: Code:
fr: Code :

en: Enter the code from your app:
fr: Entrez le code de votre app :

en: You can make your account more secure by using Two Factor Authentication (2FA). This will require you to enter a one-time code using a phone app like <em>Authy</em>, <em>Google Authenticator</em> or <em>Microsoft Authenticator</em> each time you log in.
fr: Vous pouvez sécuriser votre compte en utilisant l’authentification à deux facteurs (2FA). Un code à usage unique fourni par une application mobile telle que <em>Authy</em>, <em>Google Authenticator</em> ou <em>Microsoft Authenticator</em> vous sera demandé à chaque fois que vous vous connecterez.

en: Confirm your password to begin setting up 2FA.
fr: Confirmez votre mot de passe pour commencer à configurer l’authentification à deux facteur.

en: Set up 2FA
fr: Configurer l’authentification à deux facteurs

en: Some legacy sessions may not be displayed.
fr: Certaines sessions héritées peuvent ne pas s'afficher.

en: You are logged in to the following sessions:
fr: Vous êtes connecté aux sessions suivantes :

en: Date first logged in
fr: Date de la première connexion

en: IP address
fr: Adresse IP

en: Operating System
fr: Système d'exploitation

en: Web Browser
fr: Navigateur

en: Browser
fr: Navigateur

en: You
fr: Vous

en: Log Out
fr: Déconnexion

en: Currently your logged-in sessions are unable to be displayed.
fr: Actuellement, vos sessions connectées ne peuvent pas être affichées.

en: Finish "%(book_title)s"
fr: Terminer "%(book_title)s"

en: Start "%(book_title)s"
fr: Commencer "%(book_title)s"

en: Stop Reading "%(book_title)s"
fr: Interrompre la lecture de « %(book_title)s »

en: Want to Read "%(book_title)s"
fr: Je veux lire "%(book_title)s"

en: Delete these read dates?
fr: Supprimer ces dates de lecture ?

en: You are deleting this readthrough and its %(count)s associated progress updates.
fr: Vous avez supprimé ce résumé et ses %(count)s progressions associées.

en: Update read dates for "%(title)s"
fr: Mettre à jour les dates de lecture pour « %(title)s »

en: Started reading
fr: Lecture commencée le

en: Progress
fr: Progression

en: Finished reading
fr: Lecture terminée le

en: Started:
fr: Début :

en: Show all updates
fr: Montrer toutes les progressions

en: Delete this progress update
fr: Supprimer cette mise à jour

en: Finished:
fr: Terminé :

en: Stopped:
fr: Arrêté :

en: Edit read dates
fr: Modifier les date de lecture

en: Delete these read dates
fr: Supprimer ces dates de lecture

en: Update read dates for "<em>%(title)s</em>"
fr: Mettre à jour les dates de lecture pour « <em>%(title)s</em> »

en: Add read dates for "<em>%(title)s</em>"
fr: Ajouter des dates de lecture pour « <em>%(title)s</em> »

en: Report
fr: Signaler

en: Requesting camera...
fr: En attente de la caméra…

en: Grant access to the camera to scan a book's barcode.
fr: Autorisez l’accès à l’appareil photo pour scanner le code‑barres d’un livre.

en: Could not access camera
fr: Impossible d’accéder à la caméra

[ctx: barcode scanner]
en: Scanning...
fr: Scan en cours…

en: Align your book's barcode with the camera.
fr: Alignez le code‑barres de votre livre avec l’appareil photo.

[ctx: barcode scanner]
en: ISBN scanned
fr: ISBN scanné

[ctx: followed by ISBN]
en: Searching for book:
fr: Recherche du livre :

en: <em>Some <a href="%(bb_path)s">blocked books</a> have been excluded.</em>
fr: <em>Certains <a href="%(bb_path)s">livres bloqués</a> ont été écartés.</em>

en: %(formatted_review_count)s review | %(formatted_review_count)s reviews
fr[0]: %(formatted_review_count)s critique
fr[1]: %(formatted_review_count)s critiques

en: (published %(pub_year)s)
fr: (publié en %(pub_year)s)

en: Results from
fr: Résultats de

en: Import book
fr: Importer le livre

en: Load results from other catalogues
fr: Charger les résultats d’autres catalogues

en: Manually add book
fr: Ajouter un livre manuellement

en: Log in to import or add books.
fr: Authentifiez-vous pour importer ou ajouter des livres.

en: Search query
fr: Requête

en: Search type
fr: Type de recherche

en: Users
fr: Comptes

en: No results found for "%(query)s"
fr: Aucun résultat pour « %(query)s »

en: %(result_count)s result found | %(result_count)s results found
fr[0]: %(result_count)s résultat trouvé
fr[1]: %(result_count)s résultats trouvés

en: Announcement
fr: Annonce

en: Edit
fr: Modifier

en: Announcements
fr: Annonces

en: Visible:
fr: Visible :

en: True
fr: Vrai

en: False
fr: Faux

en: Start date:
fr: Date de début :

en: End date:
fr: Date de fin :

en: Active:
fr: Active :

en: Create Announcement
fr: Ajouter une annonce

en: Date added
fr: Date d’ajout

en: Preview
fr: Aperçu

en: Start date
fr: Date de début

en: End date
fr: Date de fin

en: No announcements found
fr: Aucune annonce trouvée

en: Edit Announcement
fr: Modifier l’annonce

en: Announcement content
fr: Contenu de l’annonce

en: Details:
fr: Détails :

en: Event date:
fr: Date de l'événement :

en: Display settings
fr: Paramètres d’affichage

en: Color:
fr: Couleur :

en: Auto-moderation rules
fr: Règles de modération auto

en: Auto-moderation rules will create reports for any local user or status with fields matching the provided string.
fr: Les règles de modération automatique créeront des rapports pour tout compte ou statut local avec des champs correspondant à la chaîne fournie.

en: Users or statuses that have already been reported (regardless of whether the report was resolved) will not be flagged.
fr: Les comptes ou statuts qui ont déjà été signalés (que le rapport ait été résolu ou non) ne seront pas marqués.

en: Schedule:
fr: Planification :

en: Last run:
fr: Dernière exécution :

en: Total run count:
fr: Nombre total d’exécutions :

en: Enabled:
fr: Activé :

en: Delete schedule
fr: Supprimer la planification

en: Run now
fr: Lancer maintenant

en: Last run date will not be updated
fr: La date de dernière exécution ne sera pas mise à jour

en: Schedule scan
fr: Planifier une analyse

en: Successfully added rule
fr: Règle ajoutée avec succès

en: Add Rule
fr: Ajouter une règle

en: String match
fr: Correspondance de chaîne

en: Flag users
fr: Signaler des comptes

en: Flag statuses
fr: Signaler les statuts

en: Add rule
fr: Ajouter une règle

en: Current Rules
fr: Règles actuelles

en: Show rules
fr: Afficher les règles

en: Remove rule
fr: Supprimer la règle

en: Celery Status
fr: Statut de Celery

en: You can set up monitoring to check if Celery is running by querying:
fr: Vous pouvez mettre en place une surveillance de l’état de Celery en requêtant :

en: Streams
fr: Flux

en: Broadcast
fr: Diffusion

en: Inbox
fr: Boîte de réception

en: Import triggered
fr: Import déclenché

en: Connectors
fr: Connecteurs

en: Suggested Users
fr: Comptes suggérés

en: Misc
fr: Divers

en: Low priority
fr: Priorité basse

en: Medium priority
fr: Priorité moyenne

en: High priority
fr: Priorité élevée

en: Could not connect to Redis broker
fr: Connexion au broker Redis impossible

en: Active Tasks
fr: Tâches actives

en: Task name
fr: Nom de la tâche

en: Run time
fr: Durée

en: Priority
fr: Priorité

en: No active tasks
fr: Aucune tâche active

en: Uptime:
fr: Uptime :

en: Could not connect to Celery
fr: Impossible de se connecter à Celery

en: Clear Queues
fr: Vider les files d’attente

en: Clearing queues can cause serious problems including data loss! Only play with this if you really know what you're doing. You must shut down the Celery worker before you do this.
fr: Vider les files d’attente peut causer de graves problèmes, dont des pertes de données ! Ne faites cela qu’en connaissance de cause. Vous devez au préalable arrêter le service Celery.

en: Errors
fr: Erreurs

en: Finna.fi is a search service that collects material from hundreds of Finnish organisations under one roof.
fr: Finna.fi est un service de recherche qui rassemble sous un même service les ressources de centaines d'organisations finlandaises.

en: Libris is the Swedish national library catalog, providing access to records from Swedish libraries.
fr: Libris est le catalogue de la Bibliothèque nationale de Suède, qui donne accès aux notices des bibliothèques suédoises.

en: Create new connector
fr: Créer un nouveau connecteur

en: Deactivation reason:
fr: Raison de la désactivation :

en: Latest successful request
fr: Dernière requête réussie

en: Latest error
fr: Dernière erreur

en: Deactivate
fr: Désactiver

en: Activate
fr: Activer

en: Connector Settings
fr: Paramètres du connecteur

en: Connectors are sources of data about books and authors.
fr: Les connecteurs sont des sources d'informations sur les livres et les auteurs.

en: The priority determines the order in which search results appear. The highest priority is <code>1</code>. The default priority is <code>2</code>.
fr: La priorité détermine l'ordre dans lequel les résultats de recherche apparaissent. La priorité la plus élevée est <code>1</code>. La priorité par défaut est <code>2</code>.

en: Connector settings only determine whether a connector will be used to deliver search results. To manage more interactions with other federated servers, including domain blocks, see
fr: Les paramètres du connecteur déterminent uniquement si un connecteur sera utilisé pour fournir des résultats de recherche. Pour gérer davantage d'interactions avec d'autres serveurs fédérés, y compris les blocs de domaine, consultez

en: Federated Instances
fr: Instances fédérées

en: should be updated. Check recent release notes for more information.
fr: doit être mis à jour. Consultez les notes de mise à jour récentes pour plus d'informations.

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Total users
fr: Nombre total d'utilisateurs·rices

en: Active this month
fr: Actifs ce mois

en: Works
fr: Œuvres

en: Instance Activity
fr: Activité de l'instance

en: Interval:
fr: Intervalle :

en: Days
fr: Jours

en: Weeks
fr: Semaines

en: User signup activity
fr: Nouvelles inscriptions

en: Status activity
fr: Nouveaux statuts

en: Works created
fr: Œuvres créées

en: Registrations
fr: Inscriptions

en: Statuses posted
fr: Statuts publiés

en: Would you like to automatically check for new BookWyrm releases? (recommended)
fr: Voulez-vous vérifier automatiquement les nouvelles versions de BookWyrm? (recommandé)

en: Schedule checks
fr: Contrôles de la planification

en: %(display_count)s domain needs review | %(display_count)s domains need review
fr[0]: %(display_count)s domaine doit être vérifié
fr[1]: %(display_count)s domaines doivent être vérifiés

en: Your outgoing email address, <code>%(email_sender)s</code>, may be misconfigured.
fr: Votre adresse e-mail sortante, <code>%(email_sender)s</code>, pourrait être mal configurée.

en: Check the <code>EMAIL_SENDER_NAME</code> and <code>EMAIL_SENDER_DOMAIN</code> in your <code>.env</code> file.
fr: Vérifiez <code>EMAIL_SENDER_NAME</code> et <code>EMAIL_SENDER_DOMAIN</code> dans votre fichier <code>.env</code>.

en: %(display_count)s invite request | %(display_count)s invite requests
fr[0]: %(display_count)s demande d'invitation
fr[1]: %(display_count)s demandes d'invitation

en: Your instance is missing a code of conduct.
fr: Il manque un code de conduite à votre instance.

en: Your instance is missing a privacy policy.
fr: Il manque une politique de confidentialité à votre instance.

en: %(display_count)s open report | %(display_count)s open reports
fr[0]: %(display_count)s signalement ouvert
fr[1]: %(display_count)s signalements ouverts

en: An update is available! You're running v%(current)s and the latest release is %(available)s.
fr: Une mise à jour est disponible ! Vous utilisez la version%(current)s et la dernière version est %(available)s.

en: Add domain
fr: Ajouter un domaine

en: Domain:
fr: Domaine :

en: Email Blocklist
fr: Liste des e-mails bloqués

en: When someone tries to register with an email from this domain, no account will be created. The registration process will appear to have worked.
fr: Quand quelqu'un essaiera de s'inscrire avec un e-mail de ce domaine, aucun compte ne sera créé. Le processus d'inscription semblera avoir fonctionné.

en: %(display_count)s user | %(display_count)s users
fr[0]: %(display_count)s utilisateur·rice
fr[1]: %(display_count)s utilisateurs·rices

en: No email domains currently blocked
fr: Aucun domaine de messagerie n’est actuellement bloqué

en: Email Configuration
fr: Configuration de la messagerie

en: Error sending test email:
fr: Erreur lors de l'envoi de l'e-mail de test :

en: Successfully sent test email.
fr: E-mail de test envoyé avec succès.

en: Email sender:
fr: Expéditeur de l'e-mail :

en: Email backend:
fr: Backend de messagerie :

en: Host:
fr: Serveur :

en: Host user:
fr: Utilisateur :

en: Port:
fr: Port :

en: Use TLS:
fr: Utiliser TLS :

en: Use SSL:
fr: Utiliser SSL :

en: Send test email to %(email)s
fr: Envoyer un e-mail de test à %(email)s

en: Send test email
fr: Envoyer un e-mail de test

en: Add instance
fr: Ajouter une instance

en: Import block list
fr: Importer une liste de blocage

en: Instance:
fr: Instance :

en: Status:
fr: Statut :

en: Software:
fr: Logiciel :

en: Version:
fr: Description :

en: Refresh data
fr: Rafraîchir les données

en: Details
fr: Détails

en: Activity
fr: Activité

en: Users:
fr: Comptes :

en: View all
fr: Voir tous

en: Reports:
fr: Signalements :

en: Followed by us:
fr: Suivi par nous :

en: Followed by them:
fr: Suivi par eux :

en: Blocked by us:
fr: Bloqués par nous :

en: Notes
fr: Remarques

en: <em>No notes</em>
fr: <em>Aucune note</em>

en: All users from this instance will be deactivated.
fr: Tous les comptes de cette instance seront désactivés.

en: Un-block
fr: Débloquer

en: All users from this instance will be re-activated.
fr: Tous les comptes de cette instance seront réactivés.

en: Import Blocklist
fr: Importer une liste de blocage

en: Success!
fr: Bravo !

en: Successfully blocked:
fr: Blocage réussi :

en: Failed:
fr: Échec :

en: Expects a json file in the format provided by FediBlock, with a list of entries that have <code>instance</code> and <code>url</code> fields. For example:
fr: Attend un fichier json dans le format fourni par FediBlock, avec une liste d'entrées qui ont des champs <code>instance</code> et <code>url</code>. Par exemple :

en: Instance name
fr: Nom de l’instance

en: Last updated
fr: Dernière modification

en: Software
fr: Logiciel

en: No instances found
fr: Aucune instance trouvée

en: Federation Settings
fr: Paramètres de la Fédération

en: Federated Settings
fr: Paramètres de la Fédération

en: Settings saved
fr: Paramètres enregistrés

en: Unable to save settings
fr: Impossible d’enregistrer les paramètres

en: Require signed GET requests
fr: Exiger des requêtes GET signées

en: Recommended
fr: Recommandé

en: Prevents anonymous requests from federated instances. Roughly equivalent to Mastodon's 'secure mode' or 'AUTHORIZED_FETCH'
fr: Empêche les requêtes anonymes provenant d'instances fédérées. Cela correspond à peu près au « mode sécurisé » de Mastodon ou à « AUTHORIZED_FETCH »

en: Prevent unauthenticated views
fr: Empêcher les consultations sans authentification

en: Prevents anonymous users from seeing most pages. To block JSON requests as well, enable 'Require signed GET requests'
fr: Empêche les utilisateurs anonymes d'accéder à la plupart des pages. Pour bloquer également les requêtes JSON, activez l'option « Exiger des requêtes GET signées »

en: Disable federation
fr: Désactiver la fédération

en: Caution
fr: Avertissement

en: Prevents your instance from interacting with other federated services. Existing data from other instances will still be present.
fr: Empêche votre instance d'interagir avec d'autres services fédérés. Les données existantes d'autres instances seront toujours présentes.

en: Block incoming search
fr: Bloquer les recherches entrantes

en: Not Recommended
fr: Non recommandé

en: Prevents other servers from searching your instance. It is strongly recommended you do NOT enable this setting.
fr: Empêche les autres serveurs d'effectuer des recherches sur votre instance. Il est fortement recommandé de NE PAS activer ce paramètre.

en: Files maintenance
fr: Maintenance des fichiers

en: Schedule file deletion
fr: Planifier la suppression de fichiers

en: This job deletes uploaded user export and import files that have reached the expiry age.
fr: Cette tâche supprime les fichiers d'exportation et d'importation téléchargés par les utilisateurs qui ont atteint leur date d'expiration.

en: Export file expiration
fr: Expiration du fichier d'exportation

en: Maximum age of export files, in hours
fr: Âge maximal des fichiers d'exportation, en heures

en: Files older than this will be deleted.
fr: Les fichiers plus anciens que cela seront supprimés.

en: Set expiry hours
fr: Définir les heures d'expiration

en: Expired files
fr: Fichiers expirés

en: Completed
fr: Terminé

en: Find book covers from connectors
fr: Trouver des couvertures de livres à partir de connecteurs

en: These jobs find cover images where they are missing or have incorrect filepaths.
fr: Ces tâches trouvent des images de couverture là où elles sont manquantes ou ont des chemins de fichier incorrects.

en: Find missing covers
fr: Trouver les couvertures manquantes

en: Schedule a regular scan to find cover images for editions without them. This can be resource intensive so the recommended schedule is no less than every seven days.
fr: Planifiez un scan régulier pour trouver des images de couverture sans elles. Cela peut être intensif en ressources de sorte que le calendrier recommandé n'est pas inférieur tous les sept jours.

en: Fix broken book cover filepaths
fr: Corriger les chemins de fichiers de couverture de livres cassés

en: If you have lost your cover image files (e.g. due to server migration failure) the scheduled job above will not replace them. Run this job instead to attempt to find covers for books where the current cover filepath does not resolve to a file.
fr: Si vous avez perdu vos fichiers d'image de couverture (par exemple en raison d'une panne de migration du serveur), la tâche planifiée ci-dessus ne les remplacera pas. Exécutez cette tâche à la place pour tenter de trouver des couvertures pour les livres où le chemin de fichier de couverture actuel ne se résout pas à un fichier.

en: This job cannot be scheduled to run regularly
fr: Cette tâche ne peut pas être planifiée pour s'exécuter régulièrement

en: Editions checked
fr: Éditions vérifiées

en: Covers fixed
fr: Couvertures corrigées

en: Successfully updated expiry time
fr: Heure d'expiration mise à jour avec succès

en: Stop import?
fr: Arrêter l'import ?

en: This action will stop the user import before it is complete and cannot be un-done
fr: Cette action arrêtera l'importation de l'utilisateur avant qu'elle ne soit terminée et ne pourra pas être annulée.

en: Disable starting new imports
fr: Désactiver le lancement de nouvelles importations

en: This is only intended to be used when things have gone very wrong with imports and you need to pause the feature while addressing issues.
fr: Ceci n'est destiné à être utilisé que lorsque la situation des importations est catastrophique et que vous devez suspendre cette fonctionnalité le temps de résoudre les problèmes.

en: While imports are disabled, users will not be allowed to start new imports, but existing imports will not be affected.
fr: Tant que les importations seront désactivées, les utilisateur⋅ices ne pourront pas en commencer de nouvelles, mais celles existantes ne seront pas affectées.

en: This setting prevents both book imports and user imports.
fr: Ce paramètre empêche à la fois les importations de livres et les importations d'utilisateurs.

en: Disable imports
fr: Désactiver les importations

en: Users are currently unable to start new imports
fr: Les utilisateurs ne peuvent pas commencer de nouvelles importations

en: Enable imports
fr: Activer les importations

en: Limit the amount of imports
fr: Limiter le nombre d'imports

en: Some users might try to import a large number of books, which you want to limit.
fr: Certains utilisateurs peuvent essayer d'importer un grand nombre de livres, ce que vous souhaitez limiter.

en: Set the value to 0 to not enforce any limit.
fr: Mettez la valeur à 0 pour ne pas imposer de limiter.

en: Set import limit to
fr: Définir la limite d'import à

en: books every
fr: livres tous les

en: days.
fr: jours.

en: Set limit
fr: Définir la limite

en: Disable starting new user exports
fr: Désactiver les exports d'utilisateurs

en: This is only intended to be used when things have gone very wrong with exports and you need to pause the feature while addressing issues.
fr: Cette fonction ne doit être utilisée que lorsque les choses ont très mal tourné avec les exportations et qu'il est nécessaire de mettre la fonction en pause pendant que l'on s'occupe des problèmes.

en: While exports are disabled, users will not be allowed to start new user exports, but existing exports will not be affected.
fr: Tant que les importations seront désactivées, les utilisateurs ne pourront pas en commencer de nouvelles, mais celles existantes ne seront pas affectées.

en: Disable user exports
fr: Désactiver les exportations des utilisateurs

en: Limit how often users can import and export
fr: Limiter la fréquence à laquelle les utilisateurs peuvent importer et exporter

en: Some users might try to run user imports or exports very frequently, which you want to limit.
fr: Certains utilisateurs peuvent essayer d'exécuter des importations ou des exportations très fréquemment, ce que vous souhaitez limiter.

en: Limit how often users can import and export user data
fr: Limiter la fréquence à laquelle les utilisateurs peuvent importer et exporter

en: hours
fr: heures

en: Change limit
fr: Modifier la limite

en: Users are currently unable to start new user exports. This is the default setting.
fr: Les utilisateurs ne peuvent actuellement pas démarrer les exportations d'utilisateurs. C'est le paramètre par défaut.

en: It is not currently possible to provide user exports when using Azure storage.
fr: Il est actuellement impossible de permettre l'exportation des utilisateurs lorsque le stockage Azure est utilisé.

en: Enable user exports
fr: Activer les exportations de l'utilisateur

en: Book Imports
fr: Importer le livre

en: User
fr: Utilisateur

en: Date Updated
fr: Date de Mise à jour

en: Pending items
fr: Éléments en attente

en: Successful items
fr: Éléments réussis

en: No matching imports found.
fr: Aucun import correspondant trouvé.

en: Invite Requests
fr: Demandes d’invitation

en: Invites
fr: Invitations

en: Ignored Invite Requests
fr: Invitations ignorées

en: Date requested
fr: Date d’envoi

en: Date accepted
fr: Date de validation

en: Answer
fr: Réponse

en: No requests
fr: Aucune demande

en: Accepted
fr: Accepté(e)s

en: Sent
fr: Envoyé(e)s

en: Requested
fr: Demandé(e)s

en: Send invite
fr: Envoyer l’invitation

en: Re-send invite
fr: Envoyer l’invitation de nouveau

en: Revoke invite
fr: Annuler l'invitation

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Un-ignore
fr: Ne plus ignorer

en: Back to pending requests
fr: Retour aux demandes en attente

en: View ignored requests
fr: Voir les demandes ignorées

en: Generate New Invite
fr: Générer une nouvelle invitation

en: Expiry:
fr: Expiration :

en: Use limit:
fr: Limiter à :

en: Create Invite
fr: Créer une invitation

en: Expires
fr: Expiration

en: Max uses
fr: Nombre maximum d’utilisations

en: Times used
fr: Nombre de fois utilisée

en: No active invites
fr: Aucune invitation active

en: Add IP address
fr: Ajouter une adresse IP

en: Use IP address blocks with caution, and consider using blocks only temporarily, as IP addresses are often shared or change hands. If you block your own IP, you will not be able to access this page.
fr: Bloquez des adresses IP avec précaution, voire de façon temporaire, car les adresses IP sont souvent partagées, ou changent de main. Si vous bloquez votre propre adresse IP, vous ne pourrez plus accéder à cette page.

en: IP Address:
fr: Adresse IP :

en: You can block IP ranges using CIDR syntax.
fr: Vous pouvez bloquer des plages d'adresses IP en utilisant la syntaxe CIDR.

en: IP Address Blocklist
fr: Liste des adresses IP bloquées

en: Any traffic from this IP address will get a 404 response when trying to access any part of the application.
fr: Tout trafic provenant de cette adresse IP obtiendra une réponse 404 en essayant d'accéder à n'importe quelle partie de l'application.

en: Address
fr: Adresse

en: No IP addresses currently blocked
fr: Aucune adresse IP n'est actuellement bloquée

en: Manage Users
fr: Gérer les comptes

en: Force Password Reset
fr: Forcer la réinitialisation du mot de passe

en: Federation
fr: Fédération

en: Moderation
fr: Modération

en: Reports
fr: Signalements

en: Auto-Moderation Rules
fr: Règles d'auto-modération

en: Link Domains
fr: Domaines liés

en: System
fr: Système

en: Redis status
fr: Status de Redis

en: Scheduled Tasks
fr: Tâches planifiées

en: Files Maintenance
fr: Maintenance des fichiers

en: Instance Settings
fr: Paramètres de l’instance

en: Site Settings
fr: Paramètres du site

en: Registration
fr: Inscription

en: Themes
fr: Thèmes

en: Set display name for %(url)s
fr: Définir le nom affiché pour %(url)s

en: Link domains must be approved before they are shown on book pages. Please make sure that the domains are not hosting spam, malicious code, or deceptive links before approving.
fr: Les domaines liés doivent être approuvés avant d’être montrés sur les pages des livres. Assurez-vous que ces domaines n’hébergent pas du spam, du code malicieux ou des liens falsifiés avant de les approuver.

en: Set display name
fr: Définir le nom à afficher

en: View links
fr: Voir les liens

en: No domains currently approved
fr: Aucun domaine actuellement approuvé

en: No domains currently pending
fr: Aucun domaine en attente

en: No domains currently blocked
fr: Aucun domaine actuellement bloqué

en: No links available for this domain.
fr: Aucun lien n’est disponible pour ce domaine.

en: Redis Status
fr: Status de Redis

en: Used memory
fr: Mémoire utilisée

en: Total system memory
fr: Mémoire système totale

en: Keys
fr: Clés

en: Outdated cache keys
fr: Clés de cache obsolètes

en: This will scan for keys in the Django redis cache that use no prefix (the current prefix is <code>%(prefix)s</code>), and identify Activity Streams for users with deleted accounts.
fr: Cette opération recherchera dans le cache Redis de Django les clés qui n'utilisent aucun préfixe (le préfixe actuel est <code>%(prefix)s</code>), et identifiera les flux d'activité des utilisateurs dont les comptes ont été supprimés.

en: %(keys)s identified
fr: %(keys)s clés identifiées

en: Erase outdated keys
fr: Supprimer les clés obsolètes

en: Scan for outdated keys
fr: Rechercher les clés obsolètes

en: Advanced
fr: Options avancées

en: Clear Django Cache
fr: Vider le cache Django

en: This is <strong>NOT recommended</strong> and should only be used if something has gone very wrong with your cache. All sessions will be cleared and users will be logged out of their accounts.
fr: Cette opération <strong>n'est pas recommandée</strong> et ne doit être utilisée qu'en cas de problème grave au niveau de votre cache. Toutes les sessions seront effacées et les utilisateurs seront déconnectés de leurs comptes.

en: %(keys)s keys deleted
fr: %(keys)s clés supprimées

en: Erase cache
fr: Effacer le cache

en: Could not connect to Redis Activity
fr: Connexion au broker Redis impossible

en: Allow registration
fr: Autoriser les inscriptions

en: Default access level:
fr: Niveau d'accès par défaut :

en: Require users to confirm email address
fr: Demander aux utilisateurs et utilisatrices de confirmer leur adresse email

en: (Recommended if registration is open)
fr: (Recommandé si les inscriptions sont ouvertes)

en: Allow invite requests
fr: Autoriser les demandes d’invitation

en: Invite request text:
fr: Texte de la demande d'invitation :

en: Set a question for invite requests
fr: Définir une question pour les demandes d’invitation

en: Question:
fr: Question :

en: Registration closed text:
fr: Texte affiché lorsque les inscriptions sont closes :

en: Registration is enabled on this instance
fr: L'inscription sur cette instance est activée

en: Back to reports
fr: Retour aux signalements

en: Message reporter
fr: Rapporteur du message

en: Update on your report:
fr: Mise à jour de votre rapport :

en: Reported statuses
fr: Statuts signalés

en: Status has been deleted
fr: Le statut a été supprimé

en: Reported links
fr: Liens signalés

en: Moderation Activity
fr: Activité de la modération

en: <a href="%(user_link)s">%(user)s</a> opened this report
fr: <a href="%(user_link)s">%(user)s</a> a ouvert ce signalement

en: <a href="%(user_link)s">%(user)s</a> commented on this report:
fr: <a href="%(user_link)s">%(user)s</a> a commenté ce signalement :

en: <a href="%(user_link)s">%(user)s</a> took an action on this report:
fr: <a href="%(user_link)s">%(user)s</a> a traité ce signalement :

en: Report #%(report_id)s: Status posted by @%(username)s
fr: Signalement #%(report_id)s : statut posté par @%(username)s

en: Report #%(report_id)s
fr: Rapport n° %(report_id)s

en: Report #%(report_id)s: Link added by @%(username)s
fr: Signalement #%(report_id)s : lien ajouté par @%(username)s

en: Report #%(report_id)s: Link domain
fr: Rapport nº %(report_id)s : Domaine du lien

en: Report #%(report_id)s: User @%(username)s
fr: Signalement #%(report_id)s : compte @%(username)s

en: Approve domain
fr: Approuver le domaine

en: Block domain
fr: Bloquer le domaine

en: No notes provided
fr: Aucune note fournie

en: Reported by <a href="%(path)s">@%(username)s</a>
fr: Signalé par <a href="%(path)s">@%(username)s</a>

en: Sent to remote instance
fr: Envoyé vers une instance distante

en: <b>Not</b> sent to remote instance
fr: <b>Non</b> envoyé à l'instance distante

en: Re-open
fr: Réouvrir

en: Resolve
fr: Résoudre

en: Reports: %(instance_name)s
fr: Signalements : %(instance_name)s

en: Reports: <small>%(instance_name)s</small>
fr: Signalements : <small>%(instance_name)s</small>

en: Open
fr: Ouverte

en: Resolved
fr: Résolus

en: No reports found.
fr: Aucun signalement trouvé.

en: Scheduled tasks
fr: Tâches planifiées

en: Tasks
fr: Tâches

en: Celery task
fr: Tâche Celery

en: Date changed
fr: Dernière modification

en: Last run at
fr: Dernière exécution

en: Schedule
fr: Période

en: Schedule ID
fr: ID tâche

en: Enabled
fr: Activer

en: Un-schedule
fr: Déprogrammer

en: No scheduled tasks
fr: Pas de tâche programmée

en: Schedules
fr: Tâches programmées

en: No schedules found
fr: Pas de tâche programmée trouvée

en: Instance Info
fr: Information sur l’instance

en: Footer Content
fr: Contenu du pied de page

en: Instance Name:
fr: Nom de l’instance :

en: Tagline:
fr: Slogan :

en: Instance description:
fr: Description de l’instance :

en: Short description:
fr: Description courte :

en: Used when the instance is previewed on joinbookwyrm.com. Does not support HTML or Markdown.
fr: Utilisé dans l'aperçu de l'instance sur joinbookwyrm.com. Ne prend pas en charge l'HTML ou le Markdown.

en: Code of conduct:
fr: Code de conduite :

en: Privacy Policy:
fr: Politique de vie privée :

en: Impressum:
fr: Mentions légales :

en: Include impressum:
fr: Inclure les mentions légales :

en: Logo:
fr: Logo :

en: Logo small:
fr: Logo réduit :

en: Favicon:
fr: Favicon :

en: Default theme:
fr: Thème par défaut :

en: Support link:
fr: URL pour soutenir l’instance :

en: Support title:
fr: Titre pour soutenir l’instance :

en: Admin email:
fr: Email de l’administrateur :

en: Additional info:
fr: Infos supplémentaires :

en: Set instance default theme
fr: Définir le thème par défaut de l'instance

en: One of your themes appears to be broken. Selecting this theme will make the application unusable.
fr: L'un de vos thèmes semble défectueux. La sélection de ce thème rendra l'application inutilisable.

en: Successfully added theme
fr: Thème ajouté avec succès

en: How to add a theme
fr: Comment ajouter un thème

en: Copy the theme file into the <code>bookwyrm/static/css/themes</code> directory on your server from the command line.
fr: Copiez le fichier de thème dans le répertoire <code>bookwyrm/static/css/themes</code> de votre serveur depuis la ligne de commande.

en: Run <code>./bw-dev compile_themes</code> and <code>./bw-dev collectstatic</code>.
fr: Exécutez <code>./bw-dev compile_themes</code> et <code>./bw-dev collectstatic</code>.

en: Add the file name using the form below to make it available in the application interface.
fr: Ajoutez le nom du fichier à l'aide du formulaire ci-dessous pour le rendre disponible dans l'interface de l'application.

en: Add theme
fr: Ajouter un thème

en: Unable to save theme
fr: Impossible d’enregistrer le thème

en: Theme name
fr: Nom du thème

en: Theme filename
fr: Nom de fichier du thème

en: Available Themes
fr: Thèmes disponibles

en: File
fr: Fichier

en: Remove theme
fr: Supprimer le thème

en: Test theme
fr: Essai thème

en: Broken theme
fr: Thème Broken

en: Loaded successfully
fr: Chargé avec succès

en: Permanently delete user
fr: Supprimer définitivement l'utilisateur

en: Are you sure you want to delete <strong>%(username)s</strong>'s account? This action cannot be undone.
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le compte <strong>%(username)s</strong>? Cette action est irréversible.

en: I understand that this is a permanent action:
fr: Je comprends qu'il s'agit d'une action permanente:

en: All users in the selected category will be logged out and required to set a new password to log back in.
fr: Tous les utilisateurs de la catégorie sélectionnée seront déconnectés et devront définir un nouveau mot de passe pour se reconnecter.

en: If your account is in the group, you will be logged out out after submitting.
fr: Si votre compte est dans le groupe, vous serez déconnecté après validation.

en: Users given password resets:
fr: Réinitialisation du mot de passe des utilisateurs :

en: All users
fr: Tous les utilisateurs

en: users
fr: utilisateurs

en: Force password reset
fr: Forcer la réinitialisation du mot de passe

en: Number of users that will be effected:
fr: Nombre d'utilisateurs concernés :

en: Are you sure you want to force password reset for these users:
fr: Êtes-vous sûr de vouloir forcer la réinitialisation du mot de passe pour ces utilisateurs:

en: Users: <small>%(instance_name)s</small>
fr: Comptes : <small>%(instance_name)s</small>

en: Deleted users
fr: Comptes supprimés

en: Username
fr: Nom du compte

en: Date Added
fr: Date d’ajout

en: Last Active
fr: Dernière activité

en: Remote instance
fr: Instance distante

en: Not set
fr: Non défini

en: This account is the instance actor for signing HTTP requests.
fr: Ce compte est l'acteur de l'instance pour la signature des requêtes HTTP.

en: View user profile
fr: Voir le profil

en: Go to user admin
fr: Accéder à l’admininstration des comptes

en: Remote
fr: Distant·e

en: User details
fr: Détails du compte

en: Email:
fr: Email :

en: (View reports)
fr: (Voir les rapports)

en: Blocked by count:
fr: Bloqué par compte:

en: Date added:
fr: Date d’ajout :

en: Last active date:
fr: Dernière date d'activité :

en: Manually approved followers:
fr: Abonné(e)s approuvés manuellement :

en: Discoverable:
fr: Visible publiquement :

en: Instance details
fr: Détails de l’instance

en: View instance
fr: Voir l’instance

en: Permanently deleted
fr: Supprimé définitivement

en: User Actions
fr: Actions de l'utilisateur

en: This is the instance admin actor
fr: Il s'agit de l'instance admin actor

en: You must not delete or disable this account as it is critical to the functioning of your server. This actor signs outgoing GET requests to smooth interaction with secure ActivityPub servers.
fr: Vous ne devez pas supprimer ou désactiver ce compte car il est essentiel au fonctionnement de votre serveur. Cet acteur signe les requêtes GET sortantes pour faciliter l'interaction avec les serveurs sécurisés d'ActivityPub.

en: This account is not discoverable by ordinary users and does not have a profile page.
fr: Ce compte n'est pas visible par les utilisateurs ordinaires et n'a pas de page de profil.

en: Activate user
fr: Activer le compte

en: Suspend user
fr: Suspendre le compte

en: Un-suspend user
fr: Rétablir le compte

en: Access level:
fr: Niveau d’accès :

en: Set up BookWyrm
fr: Configurer BookWyrm

en: Your account as a user and an admin
fr: Votre compte en tant qu’utilisateur et admin

en: Create your account
fr: Créer votre compte

en: Admin key:
fr: Clé admin :

en: An admin key was created when you installed BookWyrm. You can get your admin key by running <code>./bw-dev admin_code</code> from the command line on your server.
fr: Une clé admin a été créée lorsque vous avez installé BookWyrm. Vous pouvez obtenir votre clé admin en exécutant <code>./bw-dev admin_code</code> depuis la ligne de commande sur votre serveur.

en: As an admin, you'll be able to configure the instance name and information, and moderate your instance. This means you will have access to private information about your users, and are responsible for responding to reports of bad behavior or spam.
fr: En tant qu’admin, vous serez en mesure de configurer le nom et les informations de l’instance et de modérer votre instance. Cela signifie que vous aurez accès à des informations privées sur les comptes de votre instance et que vous serez responsable de répondre aux signalements de mauvais comportements ou de spam.

en: Once the instance is set up, you can promote other users to moderator or admin roles from the admin panel.
fr: Une fois l'instance configurée, vous pouvez promouvoir d'autres comptes en tant que mod ou admin depuis le panneau d'administration.

en: Learn more about moderation
fr: En savoir plus sur la modération

en: Instance Configuration
fr: Configuration de l’instance

en: Make sure everything looks right before proceeding
fr: Assurez-vous que tout semble juste avant de continuer

en: You are running BookWyrm in <strong>debug</strong> mode. This should <strong>never</strong> be used in a production environment.
fr: Vous faites fonctionner BookWyrm en mode <strong>debug</strong>. Ce mode ne doit <strong>jamais</strong> être utilisé dans un environnement de production.

en: Your domain appears to be misconfigured. It should not include protocol or slashes.
fr: Votre domaine semble être mal configuré. Il ne doit pas inclure de protocole ou de slashs.

en: You are running BookWyrm with <code>localhost</code>. This should <strong>never</strong> be used in a production environment.
fr: Vous exécutez BookWyrm avec <code>localhost</code>. Cela ne doit <strong>jamais</strong> être utilisé dans un environnement de production.

en: Settings
fr: Paramètres

en: Instance domain:
fr: Domaine de l'instance :

en: Instance base URL:
fr: URL de base de l'instance :

en: Using S3:
fr: Utilisation de S3 :

en: Default interface language:
fr: Langue par défaut de l'interface :

en: Enable preview images:
fr: Activation des images d’aperçu :

en: Enable image thumbnails:
fr: Activation de la réduction de taille des images :

en: Does everything look right?
fr: Est-ce que tout a l’air correct ?

en: This is your last chance to set your domain and protocol.
fr: C'est votre dernière chance de configurer votre domaine et votre protocole.

en: You can change your instance settings in the <code>.env</code> file on your server.
fr: Vous pouvez modifier les paramètres de votre instance dans le fichier <code>.env</code> sur votre serveur.

en: View installation instructions
fr: Voir les instructions d'installation

en: Instance Setup
fr: Configuration de l’instance

en: Installing BookWyrm
fr: Installation de BookWyrm

en: Need help?
fr: Besoin d’aide ?

en: Create shelf
fr: Créer une étagère

en: Edit Shelf
fr: Modifier l’étagère

en: All books
fr: Tous les livres

en: Import Books
fr: Importer des livres

en: %(formatted_count)s book | %(formatted_count)s books
fr[0]: %(formatted_count)s livre
fr[1]: %(formatted_count)s livres

en: (showing %(start)s-%(end)s)
fr: (affichage de %(start)s-%(end)s)

en: Edit shelf
fr: Modifier l’étagère

en: Delete shelf
fr: Supprimer l’étagère

en: Shelved
fr: Date d’ajout

en: Started
fr: Commencé

en: Finished
fr: Terminé

en: Until
fr: Jusqu’à

en: We couldn't find any books that matched %(shelves_filter_query)s
fr: Nous n'avons trouvé aucun livre correspondant à %(shelves_filter_query)s

en: This shelf is empty.
fr: Cette étagère est vide

en: Filter by keyword
fr: Filtrer par mot-clé

en: Enter text here
fr: Entrez le texte ici

en: Invite
fr: Inviter

en: Uninvite
fr: Annuler l'invitation

en: Remove @%(username)s
fr: Retirer @%(username)s

en: Posted by <a href="%(user_path)s">%(username)s</a>
fr: Publiée par <a href="%(user_path)s">%(username)s</a>

en: and %(remainder_count_display)s other | and %(remainder_count_display)s others
fr[0]: et %(remainder_count_display)s autre
fr[1]: et %(remainder_count_display)s autres

en: No cover
fr: Pas de couverture

en: <a href="%(path)s">%(title)s</a> by
fr: <a href="%(path)s">%(title)s</a> de

en: Boost
fr: Partager

en: Un-boost
fr: Annuler le partage

en: Quote
fr: Citation

en: Some thoughts on the book
fr: Quelques réflexions sur ce livre

en: Progress:
fr: Progression :

en: percent
fr: pourcent

en: of %(pages)s pages
fr: sur %(pages)s pages

en: Reply
fr: Répondre

en: Content
fr: Contenu

en: Include spoiler alert
fr: Afficher une alerte spoiler

en: Spoilers/content warnings:
fr: Avertissements de contenu/spoilers :

en: Spoilers ahead!
fr: Attention spoilers !

en: Comment:
fr: Commentaire :

en: Post
fr: Publier

en: Quote:
fr: Citation :

en: An excerpt from '%(book_title)s'
fr: Un extrait de « %(book_title)s »

en: On page:
fr: À la page :

en: At percent:
fr: Au pourcentage :

en: to
fr: à

en: Your review of '%(book_title)s'
fr: Votre critique de « %(book_title)s »

en: Review:
fr: Critique :

en: Like
fr: Ajouter aux favoris

en: Un-like
fr: Retirer des favoris

en: Filters
fr: Filtres

en: Filters are applied
fr: Des filtres sont appliqués

en: Clear filters
fr: Annuler les filtres

en: Apply filters
fr: Appliquer les filtres

en: Follow @%(username)s
fr: S'abonner à @%(username)s

en: Undo follow request
fr: Annuler la demande d’abonnement

en: Unfollow @%(username)s
fr: Se désabonner de @%(username)s

en: Unfollow
fr: Se désabonner

en: Accept
fr: Accepter

en: Support %(site_name)s on <a href="%(support_link)s" target="_blank" rel="nofollow noopener noreferrer">%(support_title)s</a>
fr: Soutenez %(site_name)s sur <a href="%(support_link)s" target="_blank" rel="nofollow noopener noreferrer">%(support_title)s</a>

en: BookWyrm's source code is freely available. You can contribute or report issues on <a href="https://github.com/bookwyrm-social/bookwyrm" target="_blank" rel="nofollow noopener noreferrer">GitHub</a>.
fr: Le code source de BookWyrm est librement disponible. Vous pouvez contribuer ou rapporter des problèmes sur <a href="https://github.com/bookwyrm-social/bookwyrm" target="_blank" rel="nofollow noopener noreferrer">GitHub</a>.

en: %(rating)s.5 stars | %(rating)s.5 stars
fr[0]: %(rating)s.5 étoiles
fr[1]: %(rating)s.5 étoiles

en: %(rating)s star | %(rating)s stars
fr[0]: %(rating)s étoile
fr[1]: %(rating)s étoiles

en: set a goal to read %(counter)s book in %(year)s | set a goal to read %(counter)s books in %(year)s
fr[0]: souhaite lire %(counter)s livre en %(year)s
fr[1]: souhaite lire %(counter)s livres en %(year)s

en: rated <em><a href="%(path)s">%(title)s</a></em>: %(display_rating)s star | rated <em><a href="%(path)s">%(title)s</a></em>: %(display_rating)s stars
fr[0]: a noté <em><a href="%(path)s">%(title)s</a></em> : %(display_rating)s étoile
fr[1]: a noté <em><a href="%(path)s">%(title)s</a></em> : %(display_rating)s étoiles

en: Rated "%(book_title)s" %(display_rating)s star %(review_title)s | Rated "%(book_title)s" %(display_rating)s stars %(review_title)s
fr[0]: Note : « %(book_title)s » %(display_rating)s étoile %(review_title)s
fr[1]: Note : « %(book_title)s » %(display_rating)s étoiles %(review_title)s

en: Review of "%(book_title)s" (%(display_rating)s star): %(review_title)s | Review of "%(book_title)s" (%(display_rating)s stars): %(review_title)s
fr[0]: Critique de « %(book_title)s » (%(display_rating)s étoile) : %(review_title)s
fr[1]: Critique de « %(book_title)s » (%(display_rating)s étoiles) : %(review_title)s

en: Review of "%(book_title)s": %(review_title)s
fr: Critique de « %(book_title)s » : %(review_title)s

en: Set a goal for how many books you'll finish reading in %(year)s, and track your progress throughout the year.
fr: Définissez un nombre de livres à lire comme objectif pour %(year)s, et suivez votre progression au fil de l’année.

en: Reading goal:
fr: Défi lecture :

en: books
fr: livres

en: Goal privacy:
fr: Confidentialité du défi :

en: Post to feed
fr: Publier sur le fil d’actualité

en: Set goal
fr: Valider ce défi

[ctx: Goal successfully completed]
en: Success!
fr: Succès !

en: %(percent)s%% complete!
fr: %(percent)s%% terminé !

en: You've read <a href="%(path)s">%(read_count)s of %(goal_count)s books</a>.
fr: Vous avez lu <a href="%(path)s">%(read_count)s livres sur %(goal_count)s</a>.

en: %(username)s has read <a href="%(path)s">%(read_count)s of %(goal_count)s books</a>.
fr: %(username)s a lu <a href="%(path)s">%(read_count)s sur %(goal_count)s livres</a>.

en: Follow at new account
fr: Suivre le nouveau compte

en: <em>%(user)s</em> has moved to <a href="%(moved_to_link)s">%(moved_to_name)s</a>
fr: <em>%(user)s</em> sont déplacés vers <a href="%(moved_to_link)s">%(moved_to_name)s<em>

en: page %(page)s of %(total_pages)s
fr: page %(page)s sur %(total_pages)s pages

en: Newer
fr: Plus récent

en: Previous
fr: Précédente

en: Older
fr: Plus ancien

en: Followers-only
fr: Abonnemé(e)s uniquement

en: Leave a rating
fr: Laisser une note

en: Rate
fr: Noter

en: Finish "<em>%(book_title)s</em>"
fr: Terminer « <em>%(book_title)s</em> »

en: (Optional)
fr: (Facultatif)

en: Update progress
fr: Mise à jour de la progression

en: Start "<em>%(book_title)s</em>"
fr: Commencer « <em>%(book_title)s</em> »

en: Stop Reading "<em>%(book_title)s</em>"
fr: Interrompre la lecture de « <em>%(book_title)s</em> »

en: Stopped reading
fr: Lecture interrompue

en: Want to Read "<em>%(book_title)s</em>"
fr: Ajouter « <em>%(book_title)s</em> » aux envies de lecture

en: Choose wisely! Your username cannot be changed.
fr: Choisissez bien ! Votre nom d’utilisateur ne peut pas être changé.

en: Sign Up
fr: S’enregistrer

en: Report @%(username)s's status
fr: Signaler le statut de @%(username)s

en: Report %(domain)s link
fr: Signaler le lien de %(domain)s

en: Report @%(username)s
fr: Signaler @%(username)s

en: This report will be sent to %(site_name)s's moderators for review.
fr: Ce signalement sera envoyé à l’équipe de modération de %(site_name)s pour traitement.

en: Links from this domain will be removed until your report has been reviewed.
fr: Les liens vers ce domaine seront retirés jusqu’à ce que votre signalement ait été vérifié.

en: Also send this report to the user's instance admins
fr: Envoyez également ce rapport aux administrateurs de l'instance de l'utilisateur

en: More info about this report:
fr: En savoir plus sur ce signalement :

en: Move book
fr: Déplacer le livre

en: Start reading
fr: Commencer la lecture

en: Want to read
fr: Je veux le lire

en: Remove from %(name)s
fr: Retirer de %(name)s

en: More shelves
fr: Plus d’étagères

en: Stop reading
fr: Interrompre la lecture

en: Block this book
fr: Bloquer ce livre

en: Finish reading
fr: Terminer la lecture

en: Show rating
fr: Voir la note

en: No rating
fr: Aucune note

en: Show status
fr: Afficher le statut

en: Open image in new window
fr: Ouvrir l’image dans une nouvelle fenêtre

en: Hide status
fr: Masquer le statut

en: edited %(date)s
fr: modifié le %(date)s

en: commented on <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> by <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>
fr: a commenté <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> par <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>

en: commented on <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>
fr: a commenté <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: replied to <a href="%(user_path)s">%(username)s</a>'s <a href="%(status_path)s">status</a>
fr: a répondu au <a href="%(status_path)s">statut</a> de <a href="%(user_path)s">%(username)s</a>

en: quoted <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> by <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>
fr: a cité <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> par <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>

en: quoted <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>
fr: a cité un passage de <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: rated <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>:
fr: a noté <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> :

en: finished reading <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> by <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>
fr: a terminé la lecture de <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> par <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>

en: finished reading <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>
fr: a terminé <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: started reading <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> by <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>
fr: a commencé la lecture de <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> par <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>

en: started reading <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>
fr: a commencé <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: reviewed <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> by <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>
fr: a publié une critique de <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> par <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>

en: reviewed <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>
fr: a critiqué <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: rated <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>
fr: note <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: stopped reading <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> by <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>
fr: a interrompu la lecture de <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> par <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>

en: stopped reading <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>
fr: a interrompu la lecture de <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: wants to read <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> by <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>
fr: veut lire <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> par <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>

en: wants to read <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>
fr: veut lire <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: Delete status
fr: Supprimer le statut

en: Boost status
fr: Partager le statut

en: Like status
fr: Ajouter le statut aux favoris

en: boosted
fr: a partagé

en: More options
fr: Plus d’options

en: Switch to this edition
fr: Changer vers cette édition

en: Sorted ascending
fr: Trié par ordre croissant

en: Sorted descending
fr: Trié par ordre décroissant

en: Show less
fr: Replier

en: Moved
fr: Déménagé

en: Deleted
fr: Supprimé

en: Inactive
fr: Inactif

en: 2FA check
fr: Vérification 2FA

en: Enter the code from your authenticator app:
fr: Entrez le code de votre app d’authentification :

en: Confirm and Log In
fr: Confirmer et se connecter

en: 2FA is available
fr: 2FA disponible

en: You can secure your account by setting up two factor authentication in your user preferences. This will require a one-time code from your phone in addition to your password each time you log in.
fr: Vous pouvez sécuriser votre compte en configurant l’authentification à deux facteurs dans vos préférences utilisateur. Cela nécessitera un code unique de votre téléphone en plus de votre mot de passe chaque fois que vous vous connectez.

en: %(username)s's books
fr: Livres de %(username)s

en: %(year)s Reading Progress
fr: Progression de lecture pour %(year)s

en: Edit Goal
fr: Modifier le défi

en: %(name)s hasn't set a reading goal for %(year)s.
fr: %(name)s n’a aucun défi lecture pour %(year)s.

en: Your %(year)s Books
fr: Vos livres en %(year)s

en: %(username)s's %(year)s Books
fr: Livres de %(username)s en %(year)s

en: Your Groups
fr: Vos Groupes

en: Groups: %(username)s
fr: Groupes : %(username)s

en: Follow Requests
fr: Demandes d’abonnement

en: Reviews and Comments
fr: Critiques et Commentaires

en: Lists: %(username)s
fr: Listes : %(username)s

en: Create list
fr: Créer une liste

en: Joined %(date)s
fr: A rejoint ce serveur %(date)s

en: %(username)s has no followers
fr: %(username)s n’a pas d’abonné(e)

en: Following
fr: Comptes suivis

en: %(username)s isn't following any users
fr: %(username)s ne suit personne

en: No reviews or comments yet!
fr: Aucune critique ou commentaire pour le moment !

en: Your Suggestions
fr: Vos suggestions

en: Edit profile
fr: Modifier le profil

en: Federation is currently disabled, so you will not be able to interact with this user.
fr: La Fédération est actuellement désactivée, vous ne pourrez donc pas interagir avec cet utilisateur.

en: This profile is private. Follow this user to see their activity.
fr: Ce profil est privé. Suivez cet utilisateur pour voir son activité.

en: View all %(size)s
fr: Voir les %(size)s

en: View all books
fr: Voir tous les livres

en: %(current_year)s Reading Goal
fr: Défi lecture pour %(current_year)s

en: User Activity
fr: Activité du compte

en: Show RSS Options
fr: Afficher les options de flux RSS

en: RSS feed
fr: Flux RSS

en: Complete feed
fr: Flux complet

en: Reviews only
fr: Seulement les critiques

en: Quotes only
fr: Seulement les citations

en: Comments only
fr: Seulement les commentaires

en: No activities yet!
fr: Aucune activité pour l’instant !

en: %(display_count)s follower | %(display_count)s followers
fr[0]: %(display_count)s abonné⋅e
fr[1]: %(display_count)s abonné⋅es

en: %(counter)s following
fr: %(counter)s abonnements

en: %(mutuals_display)s follower you follow | %(mutuals_display)s followers you follow
fr[0]: %(mutuals_display)s abonné(e) que vous suivez
fr[1]: %(mutuals_display)s abonné(e)s que vous suivez

en: No followers you follow
fr: Aucun·e abonné·e que vous suivez

en: View profile and more
fr: Voir le profil et plus

en: File exceeds maximum size: %(max_size)sMB
fr: Le fichier dépasse la taille maximale : %(max_size)sMB

en: Book List: %(name)s
fr: Liste de livres : %(name)s

en: %(num)d book - by %(user)s | %(num)d books - by %(user)s
fr[0]: %(num)d livre - par %(user)s
fr[1]: %(num)d livres - par %(user)s

en: deactivated user
fr: utilisateur désactivé

en: %(title)s: %(subtitle)s
fr: %(title)s (%(subtitle)s)

en: a new user account
fr: un nouveau compte utilisateur

en: There is another book in the series with the same value
fr: Il existe un autre ouvrage de la série qui a la même valeur

en: Series position must be unique for each book
fr: Le numéro de la collection doit être unique pour chaque livre

en: Load %(count)d unread status | Load %(count)d unread statuses
fr[0]: Charger %(count)d statut non lu
fr[1]: Charger %(count)d statuts non lus
